18 kwietnia 2024

Kto ma zgłaszać polisę ubezpieczenia OC?

Apel Nr 4/16/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 22 kwietnia 2016 r. w sprawie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.

22.04.2016, posiedzenie NRL
Foto: Monika Bala

Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zmiany ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej poprzez zwolnienie lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód w formie praktyki z obowiązku zgłaszania polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą i nałożenie tego obowiązku na zakłady ubezpieczeń.

Naczelna Rada Lekarska ocenia, że wymóg posiadania przez lekarza wykonującego zawód w formie praktyki zawodowej ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest w pełni zasadny, ustanowiono go bowiem tak w interesie pacjenta korzystającego z pomocy lekarskiej, jak i w interesie lekarza chroniąc jego majątek osobisty w razie wyrządzenia szkody nienależytym wykonywaniem zawodu.

W ocenie Rady niezasadne jest natomiast nałożenie na lekarza obowiązku zgłaszania do rejestru podmiotów wykonujących działalności leczniczej informacji o zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia oraz jej corocznej aktualizacji wraz z kopią polisy.

Dostrzegając jednak potrzebę zachowania w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą informacji o tym, czy dany podmiot posiada polisę obowiązkowego OC Naczelna Rada Lekarska proponuje, aby obowiązek przekazywania polis do rejestru spoczywał nie na osobach prowadzących praktykę, lecz na zakładach ubezpieczeń, które świadczą tym lekarzom ochronę ubezpieczeniową.

Naczelna Rada Lekarska wskazuje przy tym, że na mocy art. 14 ust. 2 pkt. 2 ustawy o działalności leczniczej zobowiązano każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą (w tym także lekarza prowadzącego praktykę) do udzielenia pacjentowi, na jego wniosek, niezbędnych informacji na temat zawartych przez podmiot umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przepis ten upoważnia zatem pacjenta do pozyskania informacji o zawartej polisie OC bezpośrednio od lekarza prowadzącego praktykę lekarską.

Realizacja postulatu samorządu lekarskiego wymaga zmiany ustawy o działalności leczniczej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru. Projekt nowelizacji przepisów przedstawiono w załączniku do uchwały.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.