Terapie infuzyjne są opłacalne (wideo)

Terapie infuzyjne to godne życie dla pacjentów z zaawansowaną Chorobą Parkinsona – mówili uczestnicy debaty „Wyrównać szanse. Jakość życia z zaawansowaną Chorobą Parkinsona w Polsce”, która odbyła się 12 maja 2016 r. w Warszawie.

Według nich niezrozumiałą rzeczą jest ciągły brak dostępu do sprawdzonych, zalecanych w standardach i stosowanych w większości krajów europejskich metod leczenia schorzenia.

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce dotkniętych nią jest 70-90 tys. osób. W zaawansowanej Chorobie Parkinsona stosuje się głęboką stymulację mózgu (DBS) jądra niskowzgórzowego lub części wewnętrznej gałki bladej, a także terapie infuzyjne: podskórne wlewy apomorfiny i dojelitowe wlewy lewodopy.

W Polsce refundowana jest wyłącznie pierwsza metoda – zabieg wszczepienia DBS. Niestety nie może być on stosowany u każdego chorego. W poprawie komfortu życia i codziennym funkcjonowaniu pomagają terapie infuzyjne, od lat stosowane w wielu krajach europejskich. „Dostęp do nich mają pacjenci w krajach o podobnym PKB do Polski, tj. Słowacja, Czechy a także w Rumunii i Bułgarii” – mówił prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi decydentów na problem braku dostępności właściwego leczenia dla osób z zaawansowaną postacią choroby. „Nie objęcie opieką chorego, dla którego istnieje sprawdzona forma leczenia jest klasyczną dyskryminacją” – mówiła dr Małgorzata Sobotka-Gałązka z Uczelni Łazarskiego.

Uczestnicy przedstawili obliczenia ekonomiczne potwierdzające opłacalność refundacji tych terapii dla budżetu państwa. Pokazują one, że dzięki podniesieniu sprawności chorych ograniczona zostaje hospitalizacja, nie ma konieczności rezygnacji z pracy, wyeliminowana jest częsta absencja, zmniejszone zostają zasiłki i renty, wypłacane chorym, a także ich opiekunom.

Oszczędności w wymienionych obszarach przekroczą roczne wydatki na refundację terapii. Pod koniec debaty jej uczestnicy podpisali się pod Deklaracją Dobrej Woli, w której poparli ideę i zadeklarowali się do dalszych działań zmierzających do poprawy jakości życia polskich pacjentów dotkniętych Chorobą Parkinsona.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.