Zbyt często lekceważymy przyczyny głuchoty

Wiele krajów nie radzi sobie z problemem utraty słuchu i nie potrafi zapobiegać temu zagrożeniu, ani leczyć tej choroby, kiedy się pojawi. Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W badaniu udział wzięło 76 krajów – tylko w 32 z nich są rozwijane programy zapobiegające chorobom narządu słuchu i utracie słuchu.

Foto: Marta Jakubiak

Największe problemy są w krajach Azji, Pacyfiku i Afryki Subsaharyjskiej. Połowie przypadków utraty słuchu można by łatwo zapobiec. Przykładowo: u młodszych osób jest ona najczęściej spowodowana poprzez nieleczone infekcje uszne, często też ta choroba jest powikłaniem różyczki, zapalenia opon mózgowych, odry i świnki.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że problem utraty słuchu dotyka ponad 5 proc. światowej populacji (czyli ok. 360 mln osób).

Zdaniem autorów w walce z głuchotą pomaga wprowadzenie działań prewencyjnych już na podstawowym poziomie. Jak to należy robić? Poprzez podstawową edukację dotyczącą dbania o uszy, unikanie ekspozycji na hałas oraz organizowanie programów przesiewowych wybranych grup pacjentów.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.