Porozumienie NRL i RPO podpisane

Dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podpisali porozumienie w zakresie współpracy przy realizacji zadań w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji.

IMG_5070 IMG_5096

IMG_5097 IMG_5117

Foto: Marta Jakubiak

Lekarze włączą się w proces opracowywania ekspertyz dla Rzecznika Praw Obywatelskich. Prace podejmą osoby wyznaczone przez okręgowe izby lekarskie. Mechanizm obejmie szpitale psychiatryczne oraz ośrodki pomocy społecznej w całej Polsce.

Krajowy Mechanizm Prewencji polega na wykonywaniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich funkcji organu wizytującego ds. zapobiegania torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu. Wizytacje te nie byłyby pełne, gdyby nie fachowa pomoc lekarzy.

Sprawa współpracy w zakresie metod wykrywania i dokumentowania przypadków tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania była przedmiotem korespondencji prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej  i Rzecznika Praw Obywatelskich pod koniec ubiegłego roku.

Już wówczas prezes Hamankiewicz zaznaczał, że inicjatywy w tym zakresie są niezwykle wartościowe oraz potrzebne w kontekście walki o prawa człowieka. Decyzja o podpisaniu porozumienia zapadła na obradach NRL 22 kwietnia, w których wziął udział Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich płk. Krzysztof Olkowicz.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.