Winni wypadkowi karetki zapłacą grzywny

Obaj kierowcy współwinni, obaj zostali skazani na grzywny – przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zapadł we wtorek prawomocny wyrok w procesie dotyczącym wypadku z udziałem karetki pogotowia, której drogę na skrzyżowaniu zajechało auto osobowe.

Foto: freeimages.com

Wypadek wydarzył się w październiku 2014 roku na dużym skrzyżowaniu przy wjeździe do miasta od strony Warszawy.

Prokuratura przyjęła, że kierowca skody octavii, wjeżdżając tam na zielonym świetle nie zachował jednak ostrożności i zajechał drogę karetce na sygnale. Doszło do zderzenia, najpoważniejsze obrażenia miała pasażerka karetki, ucierpiał też kierowca skody.

Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał kierowcę auta osobowego na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Kierowcę karetki, uznając iż on również nie zachował należytej ostrożności i przejeżdżając przez skrzyżowanie na czerwonym świetle nie zredukował prędkości, ukarał 1 tys. zł grzywny.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, że więzienie w zawieszeniu byłoby karą rażąco niewspółmierną w sytuacji, gdy kierowca karetki zapłacił jedynie grzywnę. Zmienił więc kierowcy octavii karę również na grzywnę, ale w kwocie 2 tys. zł.

Źródło: www.kurier.pap.pl


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.