Klinika Ginekologii z prestiżową akredytacją

Klinika Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, jako drugi ośrodek w Polsce, otrzymała akredytację i tytuł European Training Centre in Gynaecological Oncology. Dzięki temu młodzi lekarze szkolący się w ŚCO będą mogli ubiegać się o uzyskanie tytułu Europejskiego Specjalisty w Ginekologii Onkologicznej, a ośrodek może uczestniczyć w międzynarodowych projektach naukowych.

O udzieleniu kieleckiemu ośrodkowi akredytacji zdecydowali prof. Dimitrios Haidopoulos (przewodniczący Komitetu Akredytacyjnego ESGO) i dr Rene Laky (Prezydent European Network of Young Gynae Oncologists (ENYGO) – członkowie komisji akredytacyjnej Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), którzy 2 lipca wizytowali Klinikę Ginekologii ŚCO.

Goście zapoznali się z historią szpitala, zasadami wielodyscyplinarnej opieki nad chorymi z nowotworami ginekologicznymi, strukturą oddziału i procesem kształcenia młodych ginekologów onkologów. Odwiedzili oddziały kliniczne i zakłady diagnostyczne ŚCO, z których korzystają pacjentki z nowotworami ginekologicznymi.

Przedstawiciele komisji akredytacyjnej wyrazili uznanie dla modelu scentralizowanej opieki onkologicznej województwa świętokrzyskiego, możliwości technicznych ośrodka, zaplecza bloku operacyjnego, liczby wykonywanych procedur i zdecydowali o przyznaniu Klinice Ginekologii ŚCO akredytacji i tytułu European Training Centre in Gynaecological Oncology.

Podkreślili koleżeńską atmosferę panującą na oddziale i duże zaangażowanie kierownika Kliniki Ginekologii dr. Marcina Miśka w proces kształcenia młodych chirurgów.

– Akredytacja jest potwierdzeniem, że w naszym ośrodku pacjentki są diagnozowane i leczone w oparciu o najwyższe europejskie standardy opieki medycznej z wykorzystaniem chirurgii i leczenia skojarzonego, w tym radio- i chemioterapii. Zapewniamy im interdyscyplinarne i kompleksowe podejście włącznie z rehabilitacją, opieką psychologiczną i paliatywną – wyjaśnia dr Marcin Misiek.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo-badawczym. Została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) i Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC). Od czterech lat organizuje kursy laparoskopii ginekologicznej (dla początkujących, średniozaawansowanych i kursy mistrzowskie). Wzięło w nich udział już ponad 300 lekarzy ginekologów z całej Polski.

– Cieszę się, że została doceniona nasza praca na rzecz pacjentów. To dla nas najcenniejsza nagroda. Warto się starać, poddawać weryfikacji, wdrażać najwyższe standardy, bo korzystają na tym pacjenci – dodaje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Na potrzeby szkoleń ŚCO zakupiło najnowocześniejszą w Polsce kolumnę laparoskopową z możliwością obrazowania 3D wraz z laserem przystosowanym do pracy laparoskopowej. Jako jedna z niewielu w Polsce Klinika Ginekologii ŚCO wykonuje zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem noża wodnego. Metodę laparoskopową wykorzystuje w blisko 50 proc. zabiegów operacyjnych z zakresu ginekologii.

Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) jest naukowym autorytetem w dziedzinie ginekologii onkologicznej, wyznaczającym standardy w zakresie interdyscyplinarnej opieki i kształcenia specjalistów. Akredytacja ESGO jest przyznawana na pięć lat. Najwięcej szpitali akredytowanych przez ESGO znajduje się w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W Polsce do tej pory taką akredytację uzyskał tylko Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.