Karmienie piersią wspiera rozwój mózgu dziecka

Rozwój mózgu dziecka możemy wspierać już od poczęcia, a następnie kontynuować starania od pierwszych chwil jego życia poza łonem mamy. Nie tylko za sprawą zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa czy przez zakup interaktywnych zabawek, ale przede wszystkim – poprzez prawidłową, codzienną dietę.

Foto: freeeimages.com

1000 pierwszych dni życia to okres, już od poczęcia, który ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i wpływa także na jego zdrowie w dorosłym życiu. Jeszcze długo po narodzinach, w okresie karmienia piersią i rozszerzenia diety dziecka, kształtuje się jego układ odpornościowy, dojrzewa układ pokarmowy, programuje się metabolizm, ale przede wszystkim intensywnie rozwija się jego mózg.

Najintensywniejszy wzrost mózgu przypada między 7. miesiącem prenatalnym a 1. rokiem życia dziecka i wynosi nawet 1 miligram na minutę. Rozwój strukturalny mózgu powiązany jest silnie z jego procesem rozwoju funkcjonalnego. Bardzo duża ilość neuronów oraz połączeń między nimi, wytworzonych po początkowej fazie, poddana jest selekcji i eliminacji zbędnych, w celu wytworzenia najskuteczniejszych szlaków komunikacji, dzięki czemu sygnały nerwowe będą przekazywane jeszcze sprawniej. Reasumując, rozwój mózgu dziecka zaczyna się od pierwszych dni jego życia, a pełny jego kształt oraz dojrzałość następuje już w wieku 8 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia. W tym okresie pokarm matki pokrywa całkowicie ich zapotrzebowanie na energię oraz wszystkie składniki odżywcze. Z badań wynika także, że karmienie pokarmem naturalnym wspiera rozwój procesów poznawczych niemowląt. Naturalne mleko mamy zawiera składniki wspomagające rozwój mózgu, m.in. długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak wskazują wyniki badań, dzieci karmione mlekiem matki mają więcej istoty białej w mózgu, która odpowiada za sprawność motoryczną oraz emocje. Badanie wykazało, że składniki kobiecego mleka z piersi odpowiadają za zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka i jego neuronów, ponadto mleko matki wspomaga wzrost sprawności mózgu. Inne badania natomiast potwierdzają, że dłuższy czas karmienia naturalnego przekłada się na wzrost inteligencji i wyniki testu IQ. Dzieci karmione piersią przez 8 miesięcy dłużej uzyskiwały 10,2 punktów więcej w testach werbalnej inteligencji aniżeli dzieci, które nie były karmione naturalnie.

Zauważono również wpływ mleka mamy na rozwój poznawczy u dzieci. Biorąc pod uwagę ostrość widzenia dzieci w wieku 3,5 roku, urodzonych w terminie i karmionych piersią, a dzieci, które nie były karmione naturalnie, wynika, że dzieci karmione mlekiem mamy 2,77 razy częściej pozyskiwały wysokie wyniki w widzeniu stereoskopowym, w porównaniu do dzieci nie karmionych piersią.

Komórki nerwowe do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiednich tłuszczów. Szczególnie nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 oraz omega-6. W tym długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza dokozaheksaenowego (DHA) i arachidonowego (AA), ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla budowy komórek nerwowych i połączeń odpowiadających za przekazywanie bodźców (więc i dla prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju mózgu), a ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie.

W pierwszych miesiącach życia dziecka po urodzeniu najlepszym sposobem na zapewnienie mu wymienionych kwasów tłuszczowych będzie karmienie go mlekiem matki. Zawiera ono wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju delikatnego organizmu niemowlęcia składniki . Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na rozwój mózgu, dlatego tak ważna jest świadomość, że mamy – stosując się do zasad prawidłowego odżywiania już od momentu ciąży i pierwszych dni życia niemowlaka – mogą korzystnie wpłynąć na jego zdrowie w przyszłości.


Co roku w dniach  1-7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który przypomina o tym, że karmienie naturalne jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a mleko mamy to najbardziej specjalistyczne pożywienie, dostosowane do potrzeb noworodka

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Ewa
    Lut 17, 2017 - 02:40 PM

    Moja siostra teraz spodziewa sie dzidziusia i wiem, ze bierze jakis specjalny suplement dla prawidlowego rozwoju mozgu dziecka, pregna 250 dha bodajze.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.