ŚCO otworzy filię w Staszowie. Gdzie kolejne?

W Staszowie będzie działać od września konsultacyjny gabinet onkologiczny – filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. 1 sierpnia porozumienie w tej sprawie podpisali: starosta powiatu staszowskiego, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i p.o. dyrektora szpitala w Staszowie.

Podpisanie porozumienia

Lekarz z ŚCO konsultujący w filii zapewni pacjentom z powiatu staszowskiego opiekę onkologiczną w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a w razie potrzeby będzie koordynował ich dalszą diagnostykę i leczenie w Centrum Onkologii w Kielcach.

– Dlatego zależy nam na współpracy ze szpitalami powiatowymi. Szpital w Staszowie ma świetne zaplecze w postaci nowoczesnego bloku operacyjnego, działu diagnostyki obrazowej i wyszkolonej kadry. Naszym celem jest przybliżenie onkologii do pacjentów. Najlepszą formą pomocy chorym jest wyjście w teren i tworzenie filii naszego Centrum w powiatach, by maksymalnie skrócić drogę chorego do opieki onkologicznej – wyjaśnia Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Cieszę się, że w ten sposób pacjenci z powiatu staszowskiego będą mieli bliżej do onkologa – powiedział Michał Skotnicki, starosta powiatu staszowskiego. ŚCO w porozumieniu z władzami powiatu staszowskiego i szpitalem w Staszowie będzie również prowadzić działania profilaktyczne, upowszechniające zdrowy styl życia. – Naszym wspólnym celem jest przebudowa świadomości społecznej. Garstka onkologów wojny z rakiem nie wygra, ludzie muszą nauczyć się dbać o swoje zdrowie – dodaje prof. Góźdź.

Jak mówi dyrektor ŚCO, nowotwory stały się problemem społecznym i samo Centrum Onkologii w Kielcach nie poradzi sobie z rosnącą szybko liczbą chorych. W świętokrzyskim notuje się rocznie ponad 5 tys. nowych zachorowań na nowotwory.

Konsultacyjny gabinet onkologiczny, który zostanie we wrześniu uruchomiony w szpitalu w Staszowie jest czwartą otwartą w 2016 roku filią Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Funkcjonujące na podobnych zasadach placówki otwarto w tym roku we Włoszczowie, Opatowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 2010 roku funkcjonuje filia ŚCO w szpitalu w Starachowicach. Obecnie w skład starachowickiej filii ŚCO wchodzi poradnia onkologiczna i oddział chemioterapii dziennej.

Oprócz tego specjalista radioterapii z ŚCO bierze udział w konsyliach (Wielodyscyplinarne Zespoły Terapeutyczne), które odbywają się w Szpitalu Specjalistycznym Św. Łukasza w Końskich. Do tej pory w trzech filiach ŚCO (Włoszczowa, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski) przyjęto około 200 pacjentów, prawie połowa z nich została skierowana do dalszej diagnostyki, na konsultacje w poradniach specjalistycznych lub na konsylia w ŚCO.

Jak informuje prof. Stanisław Góźdź, konsultacyjne gabinety onkologiczne ŚCO zostały ujęte w wojewódzkiej mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej. Docelowo mają tam powstać również dzienne oddziały chemioterapii, natomiast działający od 2013 roku w Starachowicach oddział chemioterapii dziennej ma zostać rozszerzony do trybu stacjonarnego. W dalszej kolejności ma zostać utworzony ośrodek radioterapii w Sandomierzu i konsultacyjny gabinet onkologiczny w Pińczowie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.