To już pewne: wirus Zika dotarł do Polski

Czy komar z wirusem Zika doleci do Polski? Nie – uspokaja GIS w związku potwierdzeniem przypadków zakażenia w naszym kraju. Kobietom w ciąży i planującym zajście w ciążę odradza podróże m.in. do Brazylii, gdzie trwają igrzyska olimpijskie.

Foto: freeimages.com

Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

Natomiast wczoraj Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny potwierdził, że u jednej z naszych rodaczek doszło do zakażenia tym wirusem. Kobieta wróciła niedawno z Ameryki Południowej, ale w chwili badania nie była w ciąży.

Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

„W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się choroby w naszym kraju. Ryzyko wystąpienia przypadków zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem Zika u osób zamieszkujących w Polsce jest związane z wyjazdami turystycznymi do regionów geograficznych powszechnego występowania komarów przenoszących wirusa Zika. Zakażenia nie szerzą się z człowieka na człowieka w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Notowano natomiast sytuacje przeniesienia zakażenia drogą płciową” – uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny.

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. W opublikowanej informacji Inspektorat wskazuje, że kobiety w ciąży oraz planujące ciążę powinny zdecydowanie odłożyć podróż w rejony występowania Zika.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.