Wizyta lekarzy z Ukrainy w Warszawie

W sobotę 20 sierpnia przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej spotkali się w Warszawie z grupą 20 lekarzy z Ukraińskiego Stowarzyszenia Lekarskiego (Всеукраїнське лікарське товариство, VULT).

lekarze nil ukraina 03 lekarze nil ukraina 05

lekarze nil ukraina 01 lekarze nil ukraina 02

Foto: Katarzyna Strzałkowska

W spotkaniu w siedzibie NIL w Warszawie uczestniczyli: prezes NRL Maciej Hamankiewicz, wiceprezes NRL Romuald Krajewski, skarbnik NRL Wojciech Marquardt, zastępca sekretarza NRL i przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej NRL Anna Lella oraz rzecznik prasowy NIL Katarzyna Strzałkowska i r.pr. Marek Szewczyński.

Spotkanie, stanowiące element współpracy polskiego samorządu lekarskiego z Ukraińskim Stowarzyszeniem Lekarzy, do której zobowiązuje m.in. stanowisko Krajowego Zjazdu Lekarzy z 2014 r., poświęcone było historii, organizacji i zadaniom polskiego samorządu lekarskiego. Gości powitał prezes NRL. W krótkiej prezentacji przedstawione zostały podstawowe zadania i struktura organizacyjna polskiego samorządu lekarskiego, zaś w dalszej części spotkania goście mieli możliwość zadawania pytań.

Delegacja ukraińska była zainteresowana zarówno kwestiami o charakterze organizacyjno-prawnym, jak również chciała dowiedzieć się, jak na co dzień wygląda funkcjonowanie samorządu lekarskiego w Polsce na poziomie zarówno Naczelnej Izby, jak i izb okręgowych. Byli zainteresowani informacjami o pierwszych latach działania samorządu lekarskiego po jego reaktywowaniu. Po spotkaniu goście mieli okazję także obejrzeć biuro NIL.

Polski samorząd lekarski poświęca wiele uwagi współpracy z ukraińskimi lekarzami, wspierając ich dążenia do utworzenia samorządu zawodowego, co – jak się wielokrotnie podkreśla – stanowi jeden z istotnych elementów budowy społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie w dniu 20 sierpnia było kolejną okazją do przekazania ukraińskim lekarzom polskich doświadczeń w tym zakresie.

Delegacja ukraińska przebywała w Warszawie w ramach Kongresu Światowej Federacji Ukraińskich Stowarzyszeń Lekarskich (odpowiednik Kongresu Polonii Medycznej), który odbywa się w Berlinie oraz Kijowie. Podczas pobytu w Berlinie lekarze ukraińscy spotykali się m.in. z przedstawicielami niemieckiego samorządu lekarskiego, z którymi także omawiali kwestie dotyczące utworzeniem takiego samorządu na Ukrainie.

Marek Szewczyński

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.