WZW zabija więcej ludzi niż AIDS (wideo)

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) zabija na świecie 1,4 mln osób rocznie, czyli więcej niż AIDS czy malaria. Samo tylko wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest odpowiedzialne za blisko 70 proc. przypadków raka wątroby w Europie.

Ocenia się, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV (wirus wywołujący WZW C), jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Jak informuje Fundacja Gwiazda Nadziei, aż 81 proc. Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV.

– Samo wirusowe zapalenie wątroby nie jest bardzo groźną chorobą, ponieważ przebiega najczęściej bezobjawowo lub z objawami nierozpoznawalnymi przez chorego i często też lekarzy. Natomiast jego konsekwencje są bardzo poważne. Dochodzi do marskości wątroby i powikłań, może również dojść do rozwoju raka wątroby – mówi prof. dr hab. med. Piotr Małkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Światowy Dzień WZW to okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Tym bardziej, że dostępne są leki o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie, bo WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. W naszym kraju dostępne i refundowane są nowoczesne terapie, które pozwalają wyleczyć WZW C u ponad 90 proc. pacjentów, a w przypadku WZW B – zatrzymać rozwój choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia, uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku, podjęła pracę nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby. W czerwcu br. Polska wraz ze 192 państwami poparła dokument, którego głównym założeniem jest eliminacja wirusów HBV i HCV do 2030 roku. (pisaliśmy o tym tutaj)

„Nie daj się zaskoczyć” – to hasło ruszającej kampanii świadomościowej, w której znani aktorzy zachęcają do zrobienia badań w kierunku WZW. Wciąż ogromna większość zakażonych osób dowiaduje się o tym w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. – Z wirusowym zapaleniem wątroby jest tak, że można je mieć, ale nic o tym nie wiedzieć – dodaje Artur Barciś, polski aktor zaangażowany w kampanię.

Wypowiedź: Artur Barciś (aktor), Piotr Małkowski (prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego)


Jak walczy się z WZW na świecie, a jak w Polsce? Czy do zakażenia HCV może dojść m.in. podczas wizyty u fryzjera lub kosmetyczki? Na te pytania odpowiadamy tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.