19 kwietnia 2024

PPOZ o bezpłatnych lekach dla seniorów

Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu resortu zdrowia dotyczących bezpłatnych leków dla osób w wieku 75+.

Foto: freeimages.com

Recepty „S”, czyli te na bezpłatne leki dla seniorów, będą funkcjonować od 1 września. – Jesteśmy za! Uważamy, że możliwość dostępu do bezpłatnych leków poprawi jakość życia najstarszych pacjentów, których nie zawsze stać było na wykupienie recept – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Chcemy jednak podkreślić, że niezmiernie ważne jest, aby ci pacjenci wiedzieli, kiedy mogą liczyć na bezpłatny lek, gdyż wyznacznikiem recepty „S” jest nie tylko skończony 75. rok życia, ale również konkretna choroba (rozpoznanie), zgodnie z charakterystyką produktu czyli rejestracją leku. Brak takiej choroby nie będzie skutkował bezpłatną receptą dla pacjenta, co będzie bardzo ważne na styku lekarz-pacjent. Taka informacja dla zainteresowanych jest naszym zdaniem niezbędna. Czas goni, bo pozostało tylko kilka dni – podkreśla szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (komentarze, analizy, opinie) piszemy tutaj.

Przedstawiciele PPOZ zwracają też uwagę na fakt, iż część lekarzy pracujących w POZ nie może wypisywać recept na darmowe medykamenty. Zgodnie z wytycznymi recepty dla pacjentów 75+ z symbolem „S” mogą wystawiać tylko uprawnieni lekarze POZ.

Przypominamy, że lekarze, którzy nie są uprawnieni do wystawiania pacjentom recept na bezpłatne leki, to m.in.:

  • lekarze POZ, którzy wystawiają recepty w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej;
  • lekarze zatrudnieni lub wykonujący zawód u świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju POZ, którzy nie posiadają statusu lekarza POZ, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach. Recept tych nie będą więc wystawiać np. lekarze bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność świadczeniodawcy, lub lekarze innych specjalizacji niż wymienione w art. 55 ust. 2a ustawy o świadczeniach zatrudnieni u świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w rodzaju POZ;
  • lekarze POZ nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani ani do ich listy aktywnej, ani do listy aktywnej świadczeniodawcy, u którego są zatrudnieni lub wykonują zawód. Dotyczy to np. świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych seniorowi w podróży przez lekarza, który na co dzień nie opiekuje się nim w ramach POZ. Wyjątkiem od tej zasady jest wystawianie recept seniorom spoza listy aktywnej w ramach zastępstwa lekarza POZ.

Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (komentarze, analizy, opinie) piszemy tutaj.

– Temat ten był szczegółowo omawiany na spotkaniu w resorcie zdrowia 12 sierpnia. Jako świadczeniodawcy wskazywaliśmy, że w podstawowej opiece zdrowotnej pracują lekarze z różnymi specjalizacjami, podobnie jak i lekarze bez specjalizacji, którzy zabezpieczają świadczeniodawców zdrowotnie, również seniorów. Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów przez nich leczonych na wystawienie leków „S”. Uważamy, że decydująca powinna być placówka, do której jest zadeklarowany pacjent, aby nie blokować dostępu do bezpłatnych leków seniorom leczonym w danej placówce, gdzie złożyli deklaracje przez np. „lekarza do pomocy” – wyjaśnia Bożena Janicka.

Bardzo ważne jest też, co podkreślają lekarze z PPOZ, dostosowanie systemu informatycznego, który jest niezbędny w sprawnej realizacji tzw. bezpłatnych recept 75+.


Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. (opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, poz. 79) w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, liczy aż 1538 stron w formacie PDF. Wykaz preparatów przysługujących bezpłatnie seniorom w wieku 75+ rozpoczyna się dopiero od strony 1501. Link do pełnej listy znajdziesz tutaj.