Wytchnienie na kanwie pisane

Haft krzyżykowy jest popularnym ściegiem ozdobnym. Tą ciekawą metodą zdobienia zajmuje się Katarzyna Koczwara, której prace można obejrzeć podczas wrześniowej wystawy w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Katarzyna Koczwara to rodowita wiślanka, które obecnie mieszka w Cieszynie. Jak przyznaje, wyszywanie to sztuka wyjątkowo czasochłonna.

– Każdy, kto chociaż raz wziął do ręki tamborek i nawleczoną kordonkiem igłę, wie, jak szybko mijają godziny, a koniec pracy wcale się nie zbliża. Długie wieczory i dni spędzone nad jednym projektem przynoszą smak błogiej satysfakcji, kiedy osiągnie się upragnione rezultaty – opowiada autorka wystawianych miniatur.

Wdzięcznym materiałem dla urealniania hafciarskich pomysłów jest m.in. len. Wyszywane miniaturki Katarzyny Koczwary są niezwykle urokliwe: delikatne kontury, brak wypełnień i pastelowe barwy odzwierciedlają niedosłowność prac oraz romantyczną duszę autorki, która większość swoich dzieł przekazuje przyjaciołom i znajomym. Sporadycznie wykonuje także hafty na zamówienie. Ta niecodzienna pasja pozwala przełamać powszechne przyzwyczajenia i odłączyć się od szarego tłumu.

W dobie internetu i masowej kultury gospodarowanie czasem to dziś nie lada wyzwanie. To ciągłe negocjacje między pracą, odpoczynkiem i momentem na odrobinę przyjemności. Wyszywanie obrazów pozwala przełamać powszechne przyzwyczajenia i odłączyć się od szarego tłumu. – Haftowanie to wyjątkowa podróż do przeszłości. Pomaga się zrelaksować, zwolnić tempo, znaleźć chwilę wytchnienia dla siebie. Zrobić coś, co pozornie będzie mało przydatne. Tak po prostu, bez pogoni za czymkolwiek – przyznaje Katarzyna Koczwara.

Autorka prac od kilku ostatnich lat związana jest dziennikarsko ze Śląskiem Cieszyńskim. Prywatnie jest miłośniczką podróżowania, wędrowania po górach, spacerowania z psem, próbuje także swoich sił w fotografii. Fanka malarstwa Gustava Klimta, skoków narciarskich, siatkówki i snookera. Do życia stara się podchodzić z dystansem i optymizmem, stawia na równowagę pomiędzy pracą zawodową i życiem prywatnym.

Organizatorzy zachęcają do obejrzenia inspirującej wystawy w Galerii Zmiennej, która zlokalizowana jest w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Wstęp bezpłatny.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.