Bezcukrowa guma: żuć czy nie?

Światowi liderzy w dziedzinie stomatologii i zdrowia jamy ustnej spotykają się w tym tygodniu w Poznaniu podczas Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2016. Eksperci przypominają, że potrzebne jest nowe podejście do profilaktyki chorób jamy ustnej, włączające bezcukrowe gumy do żucia do codziennej rutyny higieny jamy ustnej.

img_6345

Foto: Marta Jakubiak

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób w świecie, dotyczy aż 90% populacji. Na tle Europy Polska pozostaje jednym z krajów o najwyższym wskaźniku próchnicy wśród dzieci, szacuje się, że tą chorobą dotkniętych jest aż 76% dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w skali globalnej choroby jamy ustnej zajmują czwartą pozycję pod względem kosztów leczenia.

Dowody naukowe wskazują, że bezcukrowa guma do żucia ma do odegrania bardzo ważną rolę w profilaktyce próchnicy. Według badań, żucie bezcukrowej gumy przez 20 minut po jedzeniu i piciu pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego i pomaga usunąć resztki żywności, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Stymulacja wydzielania śliny sprzyja remineralizacji szkliwa zębów, a tym samym redukuje jeden z czynników ryzyka rozwoju próchnicy.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) zalecają żucie bezcukrowej gumy jako jeden z czterech kroków, pomagających zapobiegać próchnicy u dzieci w wieku od czterech lat. Światowa Federacja Dentystyczna FDI zaleca żucie bezcukrowej gumy jako prosty i skuteczny sposób by pomoc poprawić stan zdrowia jamy ustnej całej rodziny, obok innych, równie istotnych elementów pielęgnacji jamy ustnej, takich jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz regularne wizyty u lekarza stomatologa.

W najnowszych badaniach „Health Economics Study” opublikowanych w „British Dental Journal” przeanalizowano potencjalny wpływ dodania jednej bezcukrowej gumy do żucia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej u wszystkich 12-latków w Wielkiej Brytanii. Ta drobna z pozoru zmiana mogłaby prowadzić do oszczędności rzędu 3,3 mln euro w skali roku.

Więcej o Kongresie FDI w Poznaniu (w tym m.in. relacje i zdjęcia) tutaj.

Oszczędność kosztów leczenia dentystycznego wzrasta do potencjalnych 3,9 mln euro, w przypadku, gdy wszyscy 12-latkowie żuliby dwie gumy bez cukru dziennie. To badanie jest pierwszą tego rodzaju analizą kosztową w Wielkiej Brytanii i zostało przeprowadzone przez York Health Economics Consortium oraz Peninsula Dental School w Plymouth University.

– Wyniki tego badania są niezwykle ekscytujące i wykazują potencjał bezcukrowej gumy do żucia w zapobieganiu próchnicy zębów na całym świecie. Wrigley jest zaangażowany we wspieranie społeczności stomatologicznej w edukację pacjentów i pomaga poprawić stan zdrowia jamy ustnej poprzez potwierdzone naukowo korzyści bezcukrowej gumy do żucia – komentuje dr Michael Dodds.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.