Czy norwescy sportowcy przesadzają z lekami?

Kilka tygodni temu w reportażu norweskiej telewizji TV2 ujawniono, że lekarze reprezentacji Norwegii namawiali również zdrowych zawodników na stosowanie lekarstw na astmę przed zawodami podczas ubiegłego sezonu. Materiał wywołał szok w skandynawskim środowisku tej dyscypliny. W Szwecji i Finlandii praktyka nazwana została dopingiem.

Foto: Marta Jakubiak

Ta sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, specjalna komisja zbada sprawę stosowania leków na astmę przez norweskich narciarzy.

W skład zespołu, któremu przewodniczyć będzie norweska prokurator Katharina Rise wejdą profesor Kjell Larsson ze szwedzkiego instytutu medycznego Karolinska, duński lekarz specjalizujący się w chorobach płuc Lars Pedersen, przewodnicząca fińskiego komitetu antydopingowego i specjalistka medycyny sportowej Katja Mjoesund oraz norweska profesor Reidun Foerde z centrum etyki medycznej przy uniwersytecie w Oslo.

W lipcu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2014/15 odebrano Norwegowi Martinowi Johnsrudowi Sundby’emu z powodu nieodpowiedniego stosowania leków na astmę. W tym samym miesiącu również cierpiąca na tę chorobę słynna Marit Bjoergen przyznała, że „bez leków nie byłaby najlepsza na świecie”. Stosowanie przez norweskich zawodników środków na astmę od wielu lat krytykuje Justyna Kowalczyk.

Zbigniew Kuczyński

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.