Biały protest Porozumienia Zawodów Medycznych

Na czele trzygodzinnej manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych, która rozpoczęła się w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie, jechały motocykle i karetka pogotowia. Na głównym banerze umieszczonym na początku kolumny marszu widniało hasło: „Czas na >zdrowie plus< – lepsze warunki pracy, zatrudnienia i leczenia”.

Plac Zamkowy w Warszawie tuż przed godz. 12.00
Foto: Lidia Sulikowska

– Przyszliśmy tu za swoje i po swoje i po to, co należy się pacjentom – powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Dodał, że służba zdrowia w Polsce czeka od 25 lat „na swoją kolej”. – Zawsze jest coś ważniejszego: a to kopalnie, a to reformy ubezpieczenia społecznego – wyliczał Bukiel.

sdr

Plac Zamkowy w Warszawie ok. godz. 12.00

Wśród uczestników manifestacji nie byli wyłącznie lekarze, lekarze dentyści czy studenci medycyny. Na proteście pojawiły się także pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci, elektroradiolodzy i diagności laboratoryjni. Wielu z manifestantów ubranych było w białe stroje, niektórzy mieli zawodowe atrybuty jak np. stetoskopy czy czepki chirurgiczne.

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (w tym galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

W końcowej części manifestacji, co raczej należy uznać za niespodziankę, pojawił się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Organizatorzy zaprosili go na scenę. – Służba zdrowia w Polsce jest w bardzo złej kondycji, wiemy to wszyscy, to oczywistość. To jest coś, co stało się nie dzisiaj, nie wczoraj, ale narasta od bardzo wielu lat. Mamy do czynienia z permanentnym niedofinansowaniem systemu służby zdrowia i widzimy wszyscy bardzo złą organizację – powiedział do demonstrantów.

Manifestanci na ulicach stolicy

Dodał, że trwają prace nad przygotowaniem przepisów, dzięki którym nakłady na służbę zdrowia będą systematycznie wzrastać. – Nie stanie się to z dnia na dzień, ale gwarantuję, że nakłady na służbę zdrowia będą coraz wyższe z każdym rokiem. To przełoży się na sytuację pacjentów, którzy będą leczeni lepiej, ale także na lepszą sytuacje wszystkich pracowników służby zdrowia – mówił. Minister Radziwiłł zaapelował do demonstrantów o dialog oraz ponownie zaprosił przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych na wtorkowe spotkanie.

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (w tym galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

Organizacyjny trzon Porozumienia Zawodów Medycznych tworzą związki zawodowe na czele z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowym Związkiem Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Ulotka rozprowadzana przed manifestacją wśród pacjentów

W skład Porozumienia Zawodów Medycznych wchodzą również: Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, a także Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii.

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (w tym galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

Poza dziewięcioma ogólnopolskimi związkami zawodowymi Porozumienie tworzy także szereg innych organizacji, stowarzyszeń i grup skupiających wszystkie zawody medyczne. „Jesteśmy gronem najbardziej reprezentatywnym dla niemal 600 tys. pracowników służby zdrowia” – napisali w niedawnym liście otwartym do premier Beaty Szydło.

Ulotka skierowana do pracowników służby zdrowia

Mimo braku związku zawodowego reprezentującego zawód dietetyka, w działania Porozumienia Zawodów Medycznych zaangażowało się m.in. Polskie Towarzystwo Dietetyki. „Polskie Towarzystwo Dietetyki zgadza się z postulatami PZM. Jednak uważamy, że nie rozwiązuje to problemu braku regulacji prawnych zawodu dietetyka w Polsce” – informują dietetycy na swojej stronie internetowej.

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (w tym galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

Postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych popiera również Polskie Towarzystwo Psychologiczne, zwracając uwagę, że wynagrodzenia psychologów pracujących w ochronie zdrowia nie różnią się od pensji otrzymywanych przez pracowników medycznych. W niedawnym liście do przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, szefowa PTS solidaryzowała się z sobotnią manifestacją i, niejako przy okazji, proponując wprowadzenie opieki psychologicznej dla wszystkich świadczeń dotyczących dzieci i młodzieży.

Plakat zachęcający do udziału w manifestacji

Koalicja jest dość szeroka, ale są też wielcy nieobecni. Wśród sygnatariuszy zawartego w marcu Porozumienia Zawodów Medycznych nie ma np. „Solidarności”. Przypomnijmy, że kilka dni temu czterech działaczy Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” z jej szefową Marią Ochman okupowało gmach Ministerstwa Zdrowia. Tą nietypową akcją wymusili spotkanie z szefową rządu.

Protest poparło m.in. Polskie Towarzystwo Psychologiczne

Formułowane do tej pory postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych mają charakter finansowy. W ogóle nie dotykają one istoty funkcjonowania systemu czy jakichkolwiek spraw organizacyjnych w służbie zdrowia. „Konieczny jest natychmiastowy istotny wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wzrost pracowniczych wynagrodzeń” – napisali w niedawnym liście otwartym skierowanym do premier Szydło.


Jakie są najważniejsze postulaty Porozumienia Zawodów Medycznych? Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 10

Skomentuj
 1. Lekarz Jacek
  Wrz 24, 2016 - 05:21 PM

  Nie popieram tego protestu. Gdzie byliście przez ostatnie lata, gdy ministrem zdrowia był pan doktor Arłukowicz?? Dał Wam podwyżki?? A może pani doktor Kopacz, gdy była na czele ministerstwa, dała Wam sowite podwyżki?? I proszę mnie nie wyzywać od najgorszych.

  ODPOWIEDZ
  • MM
   Wrz 24, 2016 - 05:51 PM

   Większość lekarzy uczestniczących w dzisiejszej manifestacji przez ostatnie lata była jeszcze na studiach, a ostatnie podwyżki były w roku 2009.

   ODPOWIEDZ
  • Lekarz stażysta
   Wrz 24, 2016 - 10:01 PM

   Panie Doktorze Jacku, wtedy studiowałam i nawet w najczarniejszych snach nie byłam w stanie przewidzieć, że w roku, w którym wreszcie zdobędę dyplom, moją ukochaną Polskę spotka taka katastrofa, jak samodzielne rządy PiS, z ministrem Konstantym Radziwiłłem na czele resortu zdrowia. To, co dzieje się w polskim rządzie i polskiej służbie zdrowia to wstyd, hańba i obraza dla ludzkiego rozumu. Dziwię się, że Pan tego nie widzi.

   ODPOWIEDZ
   • rezydent
    Wrz 24, 2016 - 10:37 PM

    Katastrofą dla służby zdrowia były 8 letnie rządy PO-PSL. Wskażcie mi drodzy antyPiSowcy 5 powodów dla których dr Kopacz czy dr Arłukowicz mieliby być sto razy lepsi od obecnego ministra. Nie głosowałem nigdy na PO ani na PiS. Na lewicę zresztą tym bardziej.

    ODPOWIEDZ
   • Kamil
    Wrz 25, 2016 - 09:03 AM

    PiS rządzi niecały rok – poprzednicy rządzili przez 8 lat , doprowadzili służbę zdrowia do zapaści – a pani młoda lekarka ma pretensje do PiS-u ??? Czy na studiach nie uczą logicznego myślenia tylko p******** trzy po trzy ???

    ODPOWIEDZ
 2. lek rezydent
  Wrz 24, 2016 - 05:40 PM

  My lekarze rezydenci byliśmy wtedy na studiach

  ODPOWIEDZ
 3. wielkopolanin
  Wrz 24, 2016 - 06:13 PM

  Zapomniał wół jak cielęciem był. Niech zmienią Radziwiłła a przyjdzie ktoś kto zamiast podwyżek da figę z makiem. Nigdy na PiS nie głosowałem ale od czasów śp. Z. Religi nie pamiętam, aby ministrem zdrowia był ktoś kto lepszy. Widziałem w telewizji że protestowali głownie młodzi… Starsi, co maja ułożone w głowie, zostali dziś w domu.

  ODPOWIEDZ
 4. medyk71
  Wrz 24, 2016 - 06:42 PM

  „Starsi” nie wierza w zmiany – oni chodzili i nic nie ugrali. Teraz zwyczajnie im sie nie chce bo odchodzą na emerytury (rozmowa z kilkoma przedstawicielami roznych zawodow medycznych wiek +45). Mlodzi zostana i / lub są w tym calym bajzlu i nie beda wyrabiac z papierkowa robota i tak jak juz sie dzieje – na 12h dyzur pacjenta widzi sie pare razy w ciagu dnia. I to jest sukces cholera jasna! A pozniej pacjenci maja pretensje i strasza sadami! Mamy obrzydliwe prawo,przepisy i multum dziur i z tym PZM chce zrobic tez porzadek bo mamy tego dosc i jako medycy i jako pacjenci bo nimi tez jestesmy!!!

  ODPOWIEDZ
  • G.
   Wrz 25, 2016 - 11:16 AM

   Nie chcę nikogo urazić ale to bzdurki: postulaty manifestacji z wczoraj są finansowe. „Dajcie nam podwyzkę a bardziej wyleczymy pacjentów” – tak to widzi duża część społeczeństwa.

   ODPOWIEDZ
 5. Kamil
  Wrz 25, 2016 - 09:04 AM

  Pokażcie mi biednego lekarza bo ja takowych nie znam .

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.