Wiadomo, co zrobi minister po manifestacji

Do połowy października poznamy projekty trzech ustaw dotyczących służby zdrowia: o sieci szpitali, o podstawowej opiece zdrowotnej i o państwowym ratownictwie medycznym. Czy to efekt tego, że w sobotę na ulicach stolicy wspólnie manifestowali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i inne zawody medyczne?

img_7036_dxo img_7157_dxo

img_7315_dxo img_7340_dxo

24 września, manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych w Warszawie
Foto: Marta Jakubiak

– Pan minister Radziwiłł został zobligowany przez panią premier do przeprowadzenia zmian. W ramach tych zmian, które zaproponuje do 15 października, będą trzy projekty ustaw: projekt ustawy o sieci szpitali, o podstawowej opiece zdrowotnej i o państwowym ratownictwie medycznym – zapowiedział w niedzielny poranek na antenie Radia Zet Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych, które domaga się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i żąda wzrost płac. „Konieczny jest natychmiastowy istotny wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wzrost pracowniczych wynagrodzeń” – napisali w niedawnym liście otwartym Porozumienia Zawodów Medycznych do premier Beaty Szydło.

img_7803_dxo img_7811_dxo

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (postulaty i galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

img_7613_dxo img_7600_dxo

Podczas sobotniej manifestacji Konstanty Radziwiłł mówił, że w wyniku wieloletnich zaniedbań, służba zdrowia w naszym kraju jest w bardzo złej kondycji. – Rząd z wielką energią i wolą przystępuje do zmian – zadeklarował minister obiecując, że nakłady na służbę zdrowia będą systematycznie wzrastać.

– Nie stanie się to z dnia na dzień, ale gwarantuję, że nakłady na służbę zdrowia będą coraz wyższe z każdym rokiem. To przełoży się na sytuację pacjentów, którzy będą leczeni lepiej, ale także na lepszą sytuacje wszystkich pracowników służby zdrowia – mówił. Minister Radziwiłł zaapelował do demonstrantów o dialog oraz ponownie zaprosił przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych na spotkanie w najbliższy wtorek.

img_7672_dxo img_7641_dxo

Więcej o Porozumieniu Zawodów Medycznych (postulaty i galeria zdjęć z sobotniej manifestacji) tutaj.

img_7139_dxo img_7199_dxo

Rozmowy mogą nie być łatwe biorąc pod uwagę stosunek Porozumienia Zawodów Medycznych do zmian, które od kilku miesięcy zapowiada szef resortu zdrowia. „Nie pomogą tutaj żadne szczegółowe rozwiązania, zaproponowane przez ministra zdrowia, jeśli nakłady pozostaną tak niskie, jak zaproponował rząd” – czytamy w liście organizatorów sobotniej manifestacji w stolicy skierowanym do szefowej rządu.

„Bez natychmiastowej i znacznej poprawy finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania, nie zwiększy ilości personelu medycznego, nie poprawi jakości usług” – uważa Porozumienie Zawodów Medycznych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.