Po co wszczepia się stentgraft fenestrowany?

Chirurdzy naczyniowi z WSZ w Kielcach przeprowadzili pierwszy w regionie zabieg wszczepienia stentgraftu fenestrowanego. Mężczyzna był operowany we wtorek, a w czwartek mógł opuścić szpital. Zabiegi z zastosowaniem stentgraftów fenestrowanych wykonuje zaledwie kilka ośrodków w kraju.

Dr Jarosław Miszczuk

Fenster oznacza okno. U operowanego mężczyzny, w miejscu odejścia lewej tętnicy nerkowej, dokładnie naprzeciwko jej ujścia, zastosowano stentgraft z wycięciem w określonym punkcie. Chirurdzy wszczepili też pacjentowi dodatkowy stentgraft, który zabezpieczył te tętnicę nerkową.

– Operacje takie wykonuje się w przypadku tak zwanego okołonerkowego tętniaka aorty brzusznej. U tego pacjenta, oprócz samego tętniaka, wystąpiło również drążące owrzodzenie aorty, które jest stanem zagrażającym przebiciem ściany naczynia i krwotokiem do przestrzeni zaotrzewnowej – wyjaśnia dr Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jarosław Miszczuk informuje, że do tej pory tętniaki okołonerkowe w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach leczono wyłącznie za pomocą stentgraftów kominowych. W tym przypadku, zastosowanie tej metody byłoby jednak bardzo trudne. Operacja uratowała mężczyźnie życie – drążące owrzodzenie aorty jest bowiem stanem, który zagraża perforacją ściany aorty, co może zakończyć się zgonem.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.