Białystok: o misji, edukacji, nauce i planach

Połączenie dalszego rozwoju badań naukowych z jeszcze lepszym kształceniem studentów i wysoką jakością opieki nad pacjentem – to misja, którą realizuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), który w ubiegły piątek zainaugurował nowy rok akademicki.

SONY DSC SONY DSC

Foto: UMB

O tych działaniach mówił podczas uroczystej inauguracji nowy rektor uczelni prof. Adam Krętowski, który rozpoczął urzędowanie z początkiem września.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych polskich uczelni medycznych. Poszczególne wydziały uczelni mają najwyższe kategorie A bądź A+, uczelnia ma także status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). W tegorocznej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci kierunku lekarskiego białostockiej uczelni zajęli pierwsze miejsce w Polsce, a trzecie w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym.

SONY DSC SONY DSC

O najwyższej w Polsce jakości kształcenia lekarzy na UMB mówił również obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Deklarował, że ministerstwo „zrobi wszystko, aby ten potencjał został zachowany” i dalej rozwijany. „Żebyśmy nie zmarnowali tego, co państwo prezentujecie (…) Nie ma lepszych drożdży dla rozwoju województwa niż uczelnia medyczna” – mówił Pinkas.

Naukę na pierwszym roku studiów na UMB rozpoczęło ok. 1,5 tys. osób. Krętowski powiedział, że o 15 proc. więcej osób można było przyjąć na kierunek lekarski. 70 osób z różnych krajów rozpoczęło także studia w języku angielskim.

Naukowcy z UMB realizują obecnie 33 granty naukowe dofinansowane z różnych programów ze środków krajowych oraz pięć z pieniędzy z programu Strategmed, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rektor Krętowski mówił, że uczelnia cały czas szuka źródeł finansowania swoich projektów badawczych, współpracuje z przedsiębiorcami, chce też dalej stawiać na „umiędzynarodowienie”.

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

Rektor poinformował, że na koniec 2017 r. będzie gotowe budowane obecnie Centrum Symulacji Medycznych, które będzie służyć studentom do szerokiej dydaktyki. 21 mln zł na tę inwestycję pochodzi z funduszy UE, 8 mln zł dołożyła uczelnia z własnych środków.

Trwa modernizacja starej części Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, największego i najbardziej specjalistycznego szpitala w regionie. Prace przeciągną się do początku 2018 r. – zapowiedział rektor. Prof. Krętowski mówił również, że uczelnia zabiega o pieniądze – 29 mln zł – na budowę Kliniki Psychiatrii tego szpitala. Jednym z głównych celów, który uczelnia chciałaby również zrealizować, jest utworzenie w szpitalu Centrum Psychogeriatrii.

Uczelnia stawia także na unikalny projekt badań populacyjnych „Białystok Plus”, który ma być realizowany także w oparciu o zapowiadane inwestycje infrastrukturalne, które uczelnia chce zrealizować z Kontraktu Terytorialnego województwa podlaskiego z rządem. Za 197 mln zł ma powstać Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Personalizowanej – jak powiedział rektor – „z łącznym budżetem” 197 mln zł.

SONY DSC SONY DSC

SONY DSC SONY DSC

Mają powstać nowe jednostki naukowe: ośrodek badań populacyjnych i telemedycyny, centrum medycyny regeneracyjnej, laboratorium produkcji radiofarmaceutyków m.in. do centrum cyklotronowego, centrum przeciwdziałania zdrowotnym skutkom starzenia – mówił rektor. We współpracy finansowej z przedsiębiorcami ma powstać natomiast centrum nutraceutyczne, jedynego w Europie środkowo-wschodniej laboratorium sekwencjonowania genomu oraz biobanku onkologicznego.

Rektor Adam Krętowski powiedział również, że uczelnia liczy na dofinansowanie przez Komisję Europejską powstania „Europejskiego Centrum Doskonałości PolOnic”, które będzie się zajmować nowatorskimi terapiami chorób cywilizacyjnych. Projekt został wysoko sklasyfikowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i zakwalifikowany do dalszej oceny w unijnym programie Horyzont 2020.

Uniwersytet Medyczny chce też wspierać młodych naukowców. Trwają prace nad koncepcją programu Grant Plus, który ma temu służyć. Chodzi o mobilizowanie naukowców w staraniach o granty. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.