Plaga nielegalnych domów opieki

W kraju jest problem nielegalnych domów opieki społecznej, działających w tzw. szarej strefie – powiedziała w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się do przypadku śmierci pensjonariuszy Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu.

Minister Elżbieta Rafalska
Foto: P. Tracz / KPRM

Tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo ws. śmierci pięciu osób przewiezionych do miejscowych szpitali z Domu Schronienia. Po informacjach o niewłaściwej opiece nad pensjonariuszami przeniesiono z niego do zgierskich szpitali 13 osób; pięć z nich zmarło w szpitalach.

„W Polsce jest problem funkcjonowania nielegalnych domów opieki społecznej w tzw. szarej strefie, gdzie pod płaszczykiem prowadzenia działalności gospodarczej prowadzona jest usługa opiekuńcza, czasami nad ciężko chorymi osobami starszymi” – powiedziała dziennikarzom Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska zaapelowała o zgłaszanie przypadków nielegalnie działających domów opieki wydziałom polityki społecznej urzędów wojewódzkich bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.

„Dom w Zgierzu nie powinien w takiej formule w ogóle funkcjonować. Był zarejestrowany jako noclegownia, a funkcjonował jako dom pomocy społecznej, udzielając opieki – jeśli można tak nazwać jego działalność – w sposób zupełnie nieuprawniony, w nieodpowiednim standardzie i bez wymaganego zezwolenia” – dodała minister.

Jej zdaniem problem nielegalnych placówek w największej koncentracji występuje prawdopodobnie w województwie mazowieckim, gdzie są duże potrzeby pełnienia całodobowej opieki. „Mamy informacje, że może być takich placówek 60, a w całej skali (kraju – przyp. red.) ponad 100” – dodała.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.