Dla kogo darmowa mammografia? Gdzie wykonać?

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem choroby nowotworowej. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby. To m.in. dlatego Ministerstwo Zdrowia zachęca do wykonywania mammografii.

Foto: pixabay.com /CC0

Mammografia to badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy leczenie jest dużo bardziej skuteczne. Ważnym elementem profilaktyki jest też samobadanie piersi. Już od 20. życia każda z pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Panie będące w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli panie w wieku 50-69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia.

Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Badanie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach.

Harmonogram postoju mammobusów jest dostępny w serwisie NFZ.

Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.

Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

Źródło: MZ


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  Natalia W
  Paź 29, 2019 - 01:00 PM

  Uważam, że mammografia jest bardzo ważnym badaniem, które powinna wykonywać kobieta. Ja wykonywałam w Geneva Trust i uważam, że bardzo mi pomogli. Miałam nieciekawe wyniki,ale na szczeście wszystko do odratowania i już jest wszystko okej.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Katarzyna Olszewska
   Sty 17, 2020 - 02:06 PM

   Również wykonywałam badanie mammograficzne w Genevie Trust i jestem zadowolona z przebiegu badania. Nie należy do najprzyjemniejszych, ale starano się, aby nie było bolesne. Ze spokojem wykonane. Sprzet nowoczesny i sterylny.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.