Attilio Bedendo o perio-protetyce

25 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się Międzynarodowe Seminarium Periodontologiczno-Protetyczne, które „Gazeta Lekarska” objęła swoim patronatem. Prezentujemy streszczenie wystąpienia dr. Attilio Bedendo pt. „Perio-protetyka. Perio-protetyka złożonych przypadków periodontologiczno-protetycznych”.

Foto: pixabay / CC0

Terapia chorób przyzębia obejmuje trzy podstawowe fazy leczenia:

  • fazę przyczynową lub przygotowania początkowego,
  • fazę dodatkową lub korekcyjną,
  • podtrzymującą terapię periodontologiczną (TPS).

Pacjent peridontologiczny wymaga odpowiedniego instruktażu, właściwej higieny jamy ustnej osiągalnej poprzez domowe dokładne usuwanie płytki nazębnej oraz profesjonalne zabiegi stomatologiczne, co stanowi podstawę terapii periodontologicznej.

W fazie dodatkowej bądź korekcyjnej wykonuje się szereg zabiegów, prowadzących do zmniejszenia retencji płytki bakteryjnej poprzez chirurgiczne powierzchowne lub głębokie przemodelowanie tkanek przyzębia, mogą być one zintegrowane z terapią protetyczną. Zabiegi chirurgiczne mogą także prowadzić do wydłużania koron klinicznych zębów dzięki osteoplastyce i osteotomii.

Zaopatrzenie protetyczne pacjenta periodontologicznego nie odbiega od klasycznych zasad wykonywania prawidłowych uzupełnień stałych, które obejmują właściwą diagnostykę, precyzję wykonania ze szczególnym uwzględnieniem możliwości utrzymania higieny, właściwej okluzji, czynności mowy, a także i warunków estetycznych.

Równolegle dużą uwagę zwraca się na prawidłowość realizacji techniczno-dentystycznej, obejmującą zastosowanie właściwych materiałów w wykonaniu zarówno uzupełnień czasowych, jak i ostatecznych.

Co do przygotowania filara protetycznego w przypadkach perio-protetycznych dużo zalet niesie za sobą zastosowanie techniki określanej w literaturze jako Knife-edge, Feather-edge, Shoulderless, a ostatnio VertPrep, często łączonej z radektomią lub premolaryzacją. W szczególności u pacjentów periodontologicznych leczenie protetyczne obejmuje złożoną rehabilitację periodontologiczno-protetyczną, znacznie rozłożoną w czasie i wymagającą bardzo dokładnej diagnostyki.

W złożonych przypadkach perio-protetycznych podstawą postępowania jest przyjęcie precyzyjnych i ustalonych zasad postępowania prowadzących poprzez planowanie leczenia wstępnego, niezbędnego do postawienia rozpoznania ostatecznego, ostatecznego planu leczenia i jego realizacji, które wymagają rygorystycznego przestrzegania.

Proces terapeutyczny przewiduje fazy leczenia protetycznego, które przeplatają się z fazami leczenia periodontologicznego, w tym zabiegami chirurgicznymi. Podczas ich realizacji pacjent użytkujący przez długi czas uzupełnienie tymczasowe musi pozostawać w absolutnie bezpiecznych warunkach klinicznych, gwarantujących przez cały czas jego użytkowania zarówno maksymalny komfort funkcjonalny (żucie, czynność mowy), jak i estetyczny.


Dr Attilio Bedendo – specjalista protetyk, posiada duże doświadczenie w protetyce stomatologicznej i periodontologii, a także w chirurgii stomatologicznej i ortodoncji. W sposób szczególny zajmuje się leczeniem protetycznym w skomplikowanych sytuacjach periodontologicznych. Jest aktywnym członkiem Włoskiego Towarzystwa Protetyki Stomatologicznej, prowadzi liczne wykłady i kursy praktyczne we Włoszech i innych krajach. Współpracownik prof. Mario Aimettiego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.