Kształcenie podyplomowe a raport zespołu

W związku z opublikowanym w mediach „Raportem końcowym” Zespołu do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów pracującego przy ministrze zdrowia, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło apel dotyczący dalszych prac nad systemem kształcenia. Skrytykowano w nim fakt wyłączenia jawności procedowania nad raportem. 

Foto: Marta Jakubiak

„Brak oficjalnej publikacji raportu przez Ministerstwo Zdrowia tuż po jego przegłosowaniu przez zespół spowodował, że o treści raportu wszystkie zainteresowane środowiska, w tym samorząd lekarski, dowiedziały się z mediów, gdy tymczasem powinien być on przedmiotem publicznej debaty już w chwili jego powstania” – czytamy w podjętym stanowisku.

W pracach nad analizą kierunków zmian systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów brało udział wielu przedstawicieli samorządu lekarskiego.

„Celowe jest uwzględnienie ich uwag przedstawionych w zdaniu odrębnym do raportu końcowego. Konieczne jest również uwzględnienie szeregu uwag ogólnych i szczegółowych dotyczących kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów przedstawianych w ostatnich latach przez samorząd lekarski w uchwałach, apelach i stanowiskach” – podkreślono w przyjętym apelu.

Prezydium NRL uważa, że postęp w dziedzinie nauk medycznych i nieustanne zmiany w organizacji ochrony zdrowia wymagają nie tylko elastycznego modelu kształcenia, ale i tego, by jego ocena i zmiany stanowiły „proces ciągły”.

„Raport końcowy” jest dokumentem stanowiącym wstęp do dalszych prac legislacyjnych. Wśród członków Zespołu ds. opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów zdanie odrębne wyrazili: Teresa Bachanek, Filip Dąbrowski, Zyta Kazimierczak-Zagórska, Marta Klimkowska, Romuald Krajewski, Jerzy Kruszewski, Ładysław Nekanda-Trepka i Dorota Radziszewska.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.