29 marca 2024

V Mistrzostwa Polski Lekarzy w Squashu (foto)

Organizowane na terenie Śląskiej Izby Lekarskiej jubileuszowe V już Mistrzostwa Polski lekarzy w Squashu po raz kolejny odbyły się w formule zawodów dwudniowych w dniach 8 i 9 października br. Jak corocznie zawody zostały zorganizowane w gościnnym dla lekarzy-amatorów squasha w Gliwicach.

h-t-centrum h-t-centrum-2-2

W pierwszym dniu zawodów odbył się główny turniej open, który zgromadził 27 uczestników, w tym rozstawionych finalistów poprzednich mistrzostw. Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonali w tym roku dr Rafał Kiełkowski, wiceprezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, oraz organizatorzy i inicjatorzy tych zawodów: dr Tomasz Romańczyk i Artur Smoleń, trener squasha. W otwarciu wzięli udział wszyscy uczestnicy zawodów oraz zebrani kibice, w tym rodziny zawodników.

h-t-centrum-2-3 h-t-centrum-3-2

Po zaciętych wielogodzinnych zawodach Mistrzem Polski Lekarzy w roku 2016 w squashu został po pasjonującym 3-setowym finale dr Krzysztof Goral ze Śląskiej Izby Lekarskiej. Drugie miejsce zajął ponownie ubiegłoroczny zdobywca również 2 miejsca dr Mateusz Barycki z Wrocławia, a trzecie dr Jurand Palka z Rybnika. W boju o 3 miejsce pokonał on zeszłorocznego zwycięzcę w kategorii +45 lat dr. Przemysława Stefanika.

h-t-centrum-4 h-t-centrum-4-2

Spotkania tych zawodników od wielu już lat są okrasą Mistrzostw Polski obfitującą w dramatyczne momenty. W tym roku taką ciężką walkę dr Stefanik okupił kontuzją, która uniemożliwiła mu obronę tytułu Mistrza Polski Lekarzy w kategorii +45. Należy podkreślić, że pierwszy z finałowych setów zakończył się stosunkiem 19:17 dla przyszłego zdobywcy 3 miejsca, a zwykle set rozgrywany jest do 11 punktów. Dekoracja zwycięzców i wręczenia nagród dla 6 najlepszych uczestników mistrzostw zakończyła pierwszy dzień zawodów.

h-t-centrum-10 h-t-centrum-11

W niedzielę, w drugim dniu zawodów, odbyły się dwa turnieje: kobiet oraz lekarzy +45 lat. W turnieju kobiet i tym razem zwyciężyła nasza koleżanka ze Śląskiej Izby Lekarskiej dr Agata Paszek-Bluszcz, zeszłoroczna wicemistrzyni, ale mająca już wcześniej w swym dorobku tytuły Mistrzyni Polski Lekarzy w Squashu. Pokonała ona finalnie dr Elżbietę Borawską-Dziadek, również jak zwyciężczyni przedstawicielkę śląskiej izby. Trzecie miejsce podium wywalczyła dr Magdalena Sikora-Bobolewska, przedstawicielka Lubelskiej Izby Lekarskiej.

h-t-centrum-12 h-t-centrum-13

Tak jak wszystkie partie, również te w turnieju „weteranów” (+45 lat), były wyjątkowo zacięte, a do zdobycia 1 miejsca było konieczne rozegranie 6 wyczerpujących meczów. Również w tych zawodach doszło do zmiany zwycięscy w porównaniu do ubiegłego roku, a – jak już wspomniałem – obrońca tytułu, dr Stefanik, z powodu kontuzji w pierwszym dniu zawodów mógł jedynie dopingować kolegów na korcie. Tym razem w tych zawodach zwyciężył dr Jurand Palka z Rybnika (zdobywca również 3 miejsca w kategorii open), a drugie miejsce zdobył dr Paweł Piesiak z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Zdobywcą 3-go miejsca został ponownie zdobywca tego miejsca w roku 2015 dr Piotr Musik również z Wrocławia.

h-t-centrum-14 h-t-centrum-15

Wzrastające zainteresowanie oraz poziom sportowy zawodów są wystarczającą motywacją dla naszego środowiska lekarskiego do kontynuacji organizowania Mistrzostw Polski na terenie naszej izby. Następne, szóste zawody mistrzowskie planujemy przeprowadzić ponownie na początku października 2017 roku, na które już Koleżanki i Kolegów zapraszamy, również tych którzy rozpoczęli swoją przygodę z zawodem lekarza i lekarza dentysty lub planujących w najbliższym czasie zainteresować się tą piękną dyscypliną sportu – mamy jeszcze 11 miesięcy czasu na treningi przed kolejnym spotkaniem.