Nie tylko o szkoleniu specjalizacyjnym

XII Krajowy Zjazd Lekarzy podjął trzy stanowiska. Dotyczą one systemu szkolenia specjalizacyjnego, sytuacji na Ukrainie, a także poparcia dla obywatelskiego projektu zmierzającego do zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Foto: Marta Jakubiak

„Poważne nieprawidłowości”, które istnieją w regulacjach prawnych w systemie szkolenia specjalizacyjnego, wymagają szybkich i dogłębnych zmian, zwłaszcza przy wprowadzanym dwumodułowym systemie specjalizacyjnym. „Zaniechanie poprawy systemu kształcenia specjalizacyjnego grozi spadkiem jego jakości oraz zniechęci młodych lekarzy do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji w systemie doskonalenia zawodowego w kraju”, a to – jak czytamy w stanowisku podjętym na zjeździe – doprowadzi do zmniejszenia liczby lekarzy specjalistów w naszym kraju.

Delegaci podjęli również stanowisko popierające obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przypomnijmy, że projekt powstał w wyniku pracy ekspertów Federacji Porozumienia Zielonogórskiego, a w ciągu trzech miesięcy podpisało się pod nim ponad 150 tys. pacjentów i pracowników podstawowej opieki zdrowotnej.

„Zamierzonym efektem poprawionej ustawy jest umożliwienie pacjentom szerszego dostępu do leków refundowanych oraz zwiększenie skuteczności leczenia, w tym także poprzez rezygnację z obciążania lekarzy czynnościami urzędniczymi, zabierającymi czas, który powinien być przeznaczony na leczenie” – czytamy w przyjętym przez delegatów stanowisku.

Zjazd zadeklarował także pomoc polskiego samorządu lekarskiego w tworzeniu samorządu zawodowego lekarzy, którzy wykonują ten zawód na Ukrainie. W stanowisku czytamy m.in., że „postawa lekarzy i innych profesjonalistów medycznych na Euromajdanie, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje obowiązki zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie”.

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.