16 kwietnia 2024

37 mln osób na świecie żyje z HIV

Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób – to w przybliżeniu tyle, ile liczy populacja Polski. Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 sierpnia 2016 roku zakażenie HIV stwierdzono u 20 756 osób, odnotowano 3408 zachorowań na AIDS, a 1348 chorych zmarło.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

Obecność kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.

Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: „Ręce w górę za profilaktyką HIV” (ang. „Hands up for #HIVprevention”).

Jak właczyć się w obchody Światowego Dnia AIDS? Na przykład przypinając do ubrania Czerwoną Kokardkę i zamieszczając ją na stronach tytułowych w dziennikach, na stronach internetowych lub profilach społecznościowych. Akcja jest częścią kampanii „Coś was łączy? Zrób test na HIV”, realizowanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS, agendę ministra zdrowia.

Źródło: Centrum Prasowe PAP


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.