Opioidowe terapie przeciwbólowe w Polsce

W czwartek 27 marca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się debata ekspercka na temat stosowania opioidowych terapii przeciwbólowych w Polsce. Zanim jednak rozpoczęto część merytoryczną podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki przekazał Maciejowi Hamankiewiczowi list gratulacyjny z okazji reelekcji na stanowisko prezesa NRL.

Foto: Marta Jakubiak

W debacie wzięli udział również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Koalicji na Rzecz Walki z Bólem, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz reprezentanci organizacji pacjentów.

Foto: Marta Jakubiak

Wszyscy eksperci byli zgodni, że jest bardzo wiele do zrobienia, jeśli chodzi o leczenie bólu w Polsce. Dużą barierę ograniczającą dostępność do terapii przeciwbólowych stanowi brak wiedzy na temat opioidów zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Ponadto nie istnieje w naszym kraju systemowe nauczanie leczenia bólu, można zaś mówić o panującej tu od lat narkofobii.

Podkreślano, że możliwość uzależnienia się od opioidów stosowanych według zaleceń lekarza jest naprawdę nieznaczna, co potwierdzają to badania. Dużo chętniej rekomendowane są znacznie niebezpieczniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne niż leki opioidowe. Ponieważ temat jest niezwykle istotny, wrócimy do niego już wkrótce.

mj

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.