Polscy okuliści pomogli Namibijczykom

W połowie marca „Okuliści dla Afryki” zakończyli swoją czwartą misję na Czarnym Kontynencie. Nie zamierzają jednak odpoczywać – na celowniku mają już kolejne afrykańskie kraje, w których chcą pomagać.

Do Namibii (ośrodek Cheshire Home oraz wioski koło Katima Mulilo) wybrały się dr Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz. Przebadały 500 pacjentów, w tym głównie dzieci. Wydano kilkaset par okularów korekcyjnych i słonecznych.

Jakie problemy związane ze wzrokiem dotykają Namibijczyków? Okazuje się, że dzieciom najbardziej dokucza duże nasłonecznienie (a okularów przeciwsłonecznych jest jak na lekarstwo) i nauka w ciemnych pomieszczeniach. Często mali pacjenci borykają się też z zapaleniem spojówek. Z kolei dorośli cierpią na zaćmę, zdarzają się skrzydliki, potrzebują też okularów do czytania.

Mimo że ostatnia misja „Okulistów” zakończyła się raptem kilkanaście dni temu, lekarze już planują kolejne wyprawy – tym razem do Etiopii, Ruandy, Ugandy i Ghany. Będą tam prowadzone przede wszystkim badania okulistyczne dzieci, być może uda się też wykonać zabiegi operacyjne zaćmy u dorosłych.

Akcja „Okuliści dla Afryki” rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Dotychczas zorganizowano cztery misje – trzy do Kamerunu i jedną do Namibii. Zespół tworzą: dr Iwona Filipecka, dr Dariusz Tuleja i optometrystka Agnieszka Lembowicz. Wyprawy organizują wspólnie z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemtoris Missio oraz wolontariuszami akcji „Dentysta w Afryce”.

ls

Źródło: okuliscidlaafryki.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.