Jedna tona dla Kosowa

Wczoraj pod siedzibą Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu, wolontariusze pakowali transport pomocy dla Kosowa. Transport wyruszy 7 kwietnia. Zawiera ponad tonę odzieży i materiałów medycznych, w tym 60 tys. gazików i 10 tys. sztuk rękawic jednorazowych.

 

W transporcie pomogą żołnierze z XIV Wojskowego Oddziału Gospodarczego. – Samochód wojskowy z Poznania pojedzie do Bydgoszczy, a stamtąd po ocleniu dary wyruszą konwojem do Kosowa. Do tej pory dzięki hojności Poznaniaków udało się wysłać 8 ton pomocy. Były to głównie przybory szkolne, odzież, ale także materiały medyczne dla szpitali – tłumaczy Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Warunkiem przyjmowania rzeczy było to, aby odzież była uprana i czysta, aby w żaden sposób nie urazić obdarowanych.

Jak mówi Justyna Janiec-Palczewska, z prośbą o pomoc do Fundacji zgłosili się polscy żołnierze pełniący w Kosowie misję o charakterze stabilizacyjnym. – Żołnierze patrolują tereny przygraniczne, rozmawiają z liderami poszczególnych wiosek, odwiedzają szkoły i poszczególne rodziny, i widzą, że ludzie w Kosowie żyją czasami w skrajnym ubóstwie. Kosowo to młode, europejskie państwo, które boryka się z wieloma problemami ekonomicznymi. Bezrobocie w republice Kosowa wynosi 45 proc.

Przypomnijmy, że pierwszy transport składał się z wózków inwalidzkich, drugi – z ponad tony towarów, a trzeci z 2,5 tony odzieży, przyborów szkolnych i środków opatrunkowych. Do czwartego transportu zdołaliśmy zapakować 4 tony pomocy. – Tym razem wysyłamy do Kosowa tonę pomocy, gdyż logistycy wojskowi przeznaczyli w tym transporcie na pomoc humanitarną pół kontenera. W transportach wojskowych priorytetowo jest traktowane zaopatrzenie dla kontyngentu wojskowego – dodaje wiceszefowa fundacji.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej współtwórcą był prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych poznańskiej Akademii Medycznej. Fundacja m.in. organizuje wyjazdy lekarzy na misje w najodleglejszych krajach świata oraz zbiórki opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.