Łódź to najbardziej zakorkowane miasto Europy

Łódź jest nadal najbardziej zakorkowanym miastem Europy – napisano w opublikowanym we wtorek corocznym raporcie TomTom Traffic Index 2017. Kierowcy na ulicach Łodzi spędzają dodatkowo 178 godzin. Na czele światowego rankingu są Mexico City, Bangkok i Dżakarta.

Zmotoryzowani na drogach w Łodzi spędzają w podróży dodatkowo 178 godzin w skali roku
Foto:

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia.

Autorzy opracowania wskazali, że poziom zakorkowania w tym mieście w ciągu roku spadł o 3 proc., ale i tak kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 88 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.

Oznacza to, że zmotoryzowani na drogach w Łodzi spędzają w podróży dodatkowo 178 godzin w skali roku. Za Łodzią uplasował się Lublin (40 proc.), następnie Kraków (38 proc.), Warszawa (37 proc.) i Wrocław (35 proc.). Te miasta stanowią piątkę najbardziej zatłoczonych w Polsce.

Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do poprzedniego zestawienia odnotowano w trzech aglomeracjach: Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie zmieniła się we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

Z danych firmy TomTom wynika, że od 2008 r. poziom zakorkowania wzrósł w skali globalnej o 23 proc. W światowym rankingu najbardziej zatłoczonych miast w 2016 r. Łódź uplasowała się na piątej pozycji, za najbardziej zakorkowaną stolicą Meksyku – Mexico City.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Jacek Domińczyk
    Lut 23, 2017 - 07:05 AM

    Tego rodzaju publikacja wprowadza w błąd. TomTom nie jest najpopularniejszym systemem nawigacyjnym w Polsce . Od kilkunastu lat mieliśmy Automapę, obecnie darmowe Mapy Google i do tego wszystkie nowe samochody wyposażone w nawigację mają własne systemy nawigacyjne . Poza tym algorytm liczący w tomtomie stopień zakorkowania sprawdza się w miejscach, gdzie zarówno w dzień jak i w nocy kierowcy jeżdżą przepisowo i zasady obowiązujące w dzień i w nocy są takie same, tymczasem w Polsce nocą wolno poruszać się o 10 km/h szybciej w terenie zabudowanym niż w dzień . poza tym zwykle nasi kierowcy znacznie przekraczają te prędkości w nocy więc wskaźnik niewiele mówi o rzeczywistej sytuacji.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.