18 kwietnia 2024

Postulaty kardiologów a sieć szpitali

We wtorek w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK, w trakcie której poruszana była problematyka śmiertelności Polaków wynikająca z chorób układu krążenia – głównie zawałów.

Postulaty kardiologów a sieć szpitali 1

Foto: PAP / Paweł Supernak

Kardiolodzy interweniowali w sprawie nieuwzględnienia poziomu sercowo-naczyniowego w sieci szpitali.

„W gronie kardiologów zaproponowaliśmy kilka postulatów, które chcemy, żeby były osią rozmów z administracją. Mianowicie chcemy, by ośrodki kardiologii inwazyjnej współpracowały z siecią Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sądzimy, że charakter naszej pracy absolutnie to uzasadnia” – powiedział prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Postulaty kardiologów a sieć szpitali 2

Kardiolodzy pokazują, że to, co dzisiaj chce tworzyć Ministerstwo Zdrowia, w kardiologii istnieje od 10 lat. Prof. Jacek Legutko, przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, apelował do Ministerstwa Zdrowia, żeby swoją reformą nie zniszczyli tego, co w Polsce zostało już zbudowane.

„To jest sieć wysokospecjalistycznych ośrodków kardiologicznych współpracujących ze sobą w zabiegach ratujących życie również z dużymi regionalnymi ośrodkami kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej i tworzą model, który przekłada się na bardzo dobre wyniki leczenia. Naszą intencją dzisiaj było, aby zapewnić temu modelowi dalsze funkcjonowanie” – powiedział prof. Jacek Legutko

Postulaty kardiologów a sieć szpitali 3

Jak zauważył prof. Dariusz Dudek definicja sieci nie została jeszcze odpowiednio sprecyzowana. „Hasło jest ciągle to samo, natomiast definicja tego zagadnienia jest zupełnie inna. Jeżeli sieć szpitali jest siecią, która zabezpiecza system państwowy i do tego są konkursy uzupełniające o odpowiedniej wartości finansowej, o czym mówi pan prezes Jacyna, to może to ma sens. Natomiast my to musimy wiedzieć, bo tu trzeba rozmawiać o finansach, liczbach i strukturze” – powiedział.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna podsumował konferencję zapewnieniem, że 154 ośrodki kardiologiczne, również monoprofilowe, otrzymają finansowanie z NFZ oraz przekonywał o chęci dalszej współpracy i dialogu z kardiologami.

Źródło: Centrum Prasowe PAP