Gdańsk: uratowali serce wykorzystując druk 3D

W czwartek po raz pierwszy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej. Pacjentem był 35-letni mężczyzna z wrodzoną wadą serca, operowany w dzieciństwie w USA.

Zdjęcie zespołu operacyjnego - prof. T. Moszura, dr hab. R. Sabiniewicz, dr D. Jagielak W trakcie przygotowywania zastawki i zabiegu

Na etapie przygotowywania zastawki i zabiegu Kadr z filmu z wydruku 3D na drukarce

Wymagał on dalszego leczenia, jednak kolejny, bardzo rozległy zabieg kardiochirurgiczny, byłby obarczony bardzo wysokim ryzykiem.

W warunkach sali hybrydowej Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki Melody w pozycję płucną z udziałem prof. Tomasza Moszury z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zabieg przebiegł bez powikłań i zakończył się pełnym sukcesem.

Przeprowadzenie tego zabiegu było możliwe dzięki współpracy wielodyscyplinarnego zespołu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego: Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Seca, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładu Radiologii.

W przygotowaniach do zabiegu przeprowadzono symulację procedury z wykorzystaniem indywidualnego modelu serca leczonego pacjenta w skali 1:1, który powstał w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed w innowacyjnej technologii wydruku 3D. Do stworzenia modelu wykorzystano wyniki badania serca rezonansem magnetycznym oraz drukarkę polskiej firmy.

W ciągu kilku dni od wykonania zabiegu, po badaniach kontrolnych,  pacjent zostanie wypisany ze szpitala.

Postęp, jaki dokonał się w interwencyjnym leczeniu wrodzonych i strukturalnych wad serca, umożliwia dziś leczenie wielu pacjentów bez konieczności narażania ich na ryzyko zabiegu kardiochirurgicznego. Wiele z tych technik stosowanych jest z powodzeniem w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK w Gdańsku od ponad 20 lat i obecnie stały się rutynowymi zabiegami.

Na zabieg z wykorzystaniem zastawki Melody czekają kolejni pacjenci, u których wiele lat po korekcji zespołu Fallota (atrezji zastawki tętnicy płucnej) doszło do nawrotu zwężenia lub powstania niedomykalności zastawki tętnicy płucnej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.