88-letni były komandos pobiegł w krakowskim Biegu dla Serca

W sobotę o godzinie 7.00 odbył się poranny Bieg dla Serca po Plantach Krakowskich, który był częścią konferencji naukowej poświęconej kardiologii prewencyjnej.

 

Bieg dla Serca to wydarzenie skierowane zarówno dla pacjentów kardiologicznych, ale także wszystkich osób chcących zadbać o swoje serce nawet w chłodne jesienne dni.

W tym roku na starcie biegu stanęli nie tylko goście z zagranicy, prelegenci i uczestnicy X Jubileuszowej Konferencja Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2017 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, ale także mieszkańcy Krakowa oraz seniorzy.

Wśród biegaczy był 88-letni Jan Stachow (rocznik 1929), były komandos, major w stanie spoczynku, a jednocześnie najstarszy maratończyk w Polsce, który z rąk prof. Piotra Jankowskiego, sekretarza Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odebrał puchar dla najstarszego uczestnika IV Biegu dla Serca.

– Biegły z nami osoby, które lubią aktywny tryb życia i dbają o swoje zdrowie. Nie straszna była nam wczesna pora i niesprzyjająca pogoda. Podkreślam, że w aktywności fizycznej ważna jest regularność. Jeśli ktoś jeszcze nie biegał mógł przyjść i przemaszerować z nami ten dystans lub przejechać go na rowerze, ponieważ każda forma aktywności fizycznej jest dla naszego serca i całego organizmu wręcz zbawienna – powiedział po biegu prof. Piotr Jankowski.

Poranny Bieg po Plantach Krakowskich stanowi najlepsze praktyczne potwierdzenie zaleceń lekarzy dotyczących zbawiennego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie serca – niezależnie od pory roku. Uczestnicy już po raz czwarty zmierzyli się z dystansem czterech kilometrów, rozpoczynając rywalizację u bram Starego Miasta przy ulicy Siennej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.