Czas na czyste powietrze

15-20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów jest spowodowanych skażeniem środowiska (wg Światowej Organizacji Zdrowia), a w 2013 r. w Polsce zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym doprowadziło do śmierci blisko 50 tys. osób (wg Europejskiej Agencji Środowiska).

Środowisko medyczne doskonale zna związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy jakością środowiska a jakością życia. Relacja ta jest istotna zwłaszcza dla chorych na choroby alergiczne czy obturacyjne.

Lekarz mający do czynienia z pacjentem w fazie zaostrzenia przebiegu tego typu chorób powinien w ramach wywiadu pozyskać dodatkowe informacje o warunkach życia i pracy pacjenta, w szczególność możliwości narażenia na zanieczyszczenia wziewne. Już samo zadanie pacjentowi odpowiedniego pytania ukierunkowuje uwagę pacjenta na aspekty środowiskowe zdrowia.

Poprawna identyfikacja zagrożeń związanych z ekspozycją pacjenta na zanieczyszczone powietrze pozwoli lekarzowi wpłynąć na zmianę zachowań pacjenta i może zwiększyć jego „czujności środowiskową”. Jest to element podstawowej edukacji zdrowotnej, do której zapraszają organizatorzy projektu „Czas na czyste powietrze” realizowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia.

W ramach projektu „Czas na czyste powietrze” dla lekarzy zaplanowano liczne i angażujące zadania. Oprócz nich projekt skierowany jest do innych opiniotwórczych grup zawodowych (np. nauczycieli, dziennikarzy i liderów organizacji pozarządowych). Szczegóły na stronie internetowej czasnaczystepowietrze.pl.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.