Inwestycyjna „kropka nad i” w szpitalu dziecięcym

Nowoczesny sprzęt medyczny o wartości ponad 22 milionów złotych, który trafił do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, został już zainstalowany i służy małym pacjentom.

Foto: Filip Kowalkowski

– Zakupy wyposażenia dla tej bydgoskiej lecznicy to jeden z elementów wartego ponad 340 milionów drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, czyli wojewódzkiego samorządowego programu modernizacji najważniejszych szpitali regionu – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Wśród najnowszych nabytków szpitala są m.in. wideogastroskop i wideokolonoskop pediatryczny, komputerowy zestaw do archiwizacji badań endoskopowych, sprzęt komputerowy do śledzenia przebiegu operacji i opisu badań oraz system komputerowy z oprogramowaniem medycznym.

Jest również wysokiej klasy skalpel harmoniczny do przeprowadzania bezkrwawych operacji (wykorzystuje energię fali ultradźwiękowej do cięcia i koagulacji tkanek), pomocny przy podejrzeniu choroby refluksowej aparat do pH-metrii przewodu pokarmowego, a ponadto aparaty do znieczulenia i respiratory, systemy monitorowania funkcji życiowych, pulsoksymetry, urządzenie do wykorzystywanej w niektórych postaciach niewydolności oddechowej noworodków terapii tlenkiem azotu, echokardiograf i kompletne wyposażenie szpitalnego laboratorium.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy został zbudowany praktycznie od podstaw i częściowo wyposażony w pierwszym etapie medycznego pakietu stulecia w latach 2009-2014. Pakiet jest finansowany dzięki kredytowi zaciągniętemu w Europejskim Banku Inwestycyjnym. – Nowoczesny sprzęt to „kropka nad i” inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją tej ważnej placówki – dodaje Piotr Całbecki. 1 kwietnia placówka ma uruchomić pracownię endoskopową.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.