Cytobus za 280 tys. zł, czyli z profilaktyką pod strzechy

Lekki, mobilny i przyjazny kobiecie. Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw na pojeździe do 3,5 t – mobilnym gabinetem położnej, w którym kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne.

Specjalistyczny pojazd kosztował 280 tys. zł. W konstrukcji wykorzystano podwozie peugeota boxera z silnikiem o mocy 130 KM, na którym osadzono zabudowę z gabinetem położnej, gdzie znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie, czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny.

Wewnątrz jest również wydzielone pomieszczenie z WC i bieżącą wodą , w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną. Cytobus ma nośność do 3,5 t, dzięki czemu jest bardziej mobilny niż cytomammobus, może dotrzeć wszędzie, poruszając się także drogami lokalnymi.

Pojazd jest oklejony charakterystycznym owocowym bilbordem projektu „Być świadomą kobietą”, przedstawiającym Beatę Pszeniczną – aktorkę kieleckiego Teatru Żeromskiego trzymającą gruszkę – symbol macicy.

– Cytobus to jest nasz nowatorski pomysł, żeby zwiększyć dostępność do badań cytologicznych. Bo panie często tłumaczą się, że nie mają czasu, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy – powiedział prof. Stanisław Góźdź. – Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki – dodał.

– Inwestycja w zdrowie jest najlepszą inwestycją – stwierdził marszałek Adam Jarubas. – Mobilny gabinet w ramach dużych programów profilaktycznych powoduje, że zbliżamy się do pacjenta, a idea pana profesora Góździa „onkologia bliżej ludzi”, nie daje wymówki. Warto się badać, warto dbać o swoje zdrowie – zachęcał. – Warto podkreślić, że nasz cytobus jest pierwszym tego typu lekkim pojazdem spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski. Funkcjonujące dotychczas w Polsce cytobusy są albo przerobionymi karetkami bez zaplecza sanitarnego, albo ciężarówkami z zabudową o wysokim tonażu – mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej.

W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy, a 49 kobiet – na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy.

– To są zgony, których można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Smorąg. Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25–59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Żeby umówić się na bezpłatne badanie w ŚCO, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33. 8 marca cytobus ŚCO zostanie zaprezentowany w TVP w programie „Pytanie na śniadanie”, a wiosną wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim.

W 2016 roku, zanim ŚCO zaczęło realizować projekt „Być świadomą kobietą”, w szpitalnej poradni ginekologicznej wykonywano 60 profilaktycznych cytologii w miesiącu. Obecnie ich ilość wzrosła do ponad 250 cytologii miesięcznie. Od czerwca 2017 roku pracownicy Działu Promocji i Profilaktyki Onkologicznej ŚCO wraz z partnerami z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej organizują w każdej gminie województwa świętokrzyskiego spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn, podczas których uświadamiają znaczenie profilaktyki i zachęcają do wykonywania mammografii i cytologii.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.