Rak jelita grubego – nowe badania naukowe

Kolonoskopia zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego, a spożywanie orzechów może zmniejszać umieralność u chorych na ten typ nowotworu – czytamy o tym w „Annals of Internal Medicine” i „Journal of Clinical Oncology”.

Foto: pixabay.com

Kolonoskopia jest badaniem stosowanym w skriningu raka jelita grubego i w Polsce zaleca się ją osobom między 50. a 65. rokiem życia.

Jej celem jest wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy jest on operacyjny, oraz usunięcie zmian przednowotworowych.

Badanie opublikowane w marcu br. w „Annals of Internal Medicine” potwierdziło, że kolonoskopia zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego. Analizę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na bazie dokumentacji medycznej weteranów wojennych.

Przedmiotem badania było 4964 chorych zmarłych z powodu raka jelita grubego oraz 19856 osób z grupy kontrolnej. Wykazano, że kolonoskopia zmniejsza o 46% umieralność w prawostronnych nowotworach jelita grubego oraz o 72% w lewostronnych. Wyniki te potwierdzają celowość prowadzenia przesiewowych badań dla raka jelita grubego. Więcej: annals.org.

Przeprowadzone do tej pory obserwacyjne badania chorych na raka jelita grubego wykazywały większe ryzyko wznowy i zgonu u osób z cukrzycą typu 2, otyłością oraz siedzącym trybem życia. Spożywanie orzechów jest natomiast wiązane z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, jednak do tej pory wpływ tego czynnika na wyleczalność z raka jelita grubego nie był poznany.

W opublikowanym w „Journal of Clinical Oncology” prospektywnym badaniu przeanalizowano wpływ spożywania orzechów na umieralność w nowotworach jelita grubego. Analizie poddano 826 chorych na raka jelita grubego w III stadium zaawansowania poddanych leczeniu operacyjnemu a następnie uzupełniającej chemioterapii, którzy w trakcie chemioterapii wypełniali ankiety dotyczące swojej diety.

W czasie sześcioipółletniej obserwacji zauważono, że osoby spożywające dwie lub więcej porcji orzechów w ciągu tygodnia mają dłuższy czas przeżycia w porównaniu do osób, które nie spożywały orzechów. Statystycznie istotną zależność odnotowano tylko dla orzechów rosnących na drzewach, między innymi migdałów, orzechów laskowych, włoskich oraz nerkowca.

Autorzy podkreślają, że zagadnienie to wymaga dalszych badań. Dotychczas nie wiadomo, na ile same orzechy mają korzystny wpływ na czas przeżycia w raku jelita grubego, a na ile jest to wynik zdrowego stylu życia i spożywania zbilansowanej diety przez osoby spożywające orzechy. Więcej: ascopubs.org.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Agnieszka Magdziarz
    Kwi 25, 2018 - 01:47 AM

    Okropna choroba. Moja mama leczyla sie na raka jelita grubego, ale na szczescie byl zdiagnozowany w naprawde wczesnym stadium i udalo jej sie walke wygrac. Teraz wprawdzie stosuje inteste na wspomaganie trawienia i odbudowe flory jelit, ale najwazniejsze, ze czuje sie bardzo dobrze 🙂

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.