Sztuczna ślina. Unikalny polski patent!

Sztuczną ślinę opatentowali naukowcy z Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z jedną z firm. Suchość jamy ustnej może dotykać nawet 40 proc. społeczeństwa (głównie osób starszych przyjmujących leki).

Foto: pb.edu.pl

– Przede wszystkim zależało nam, żeby naśladować naturalną ślinę – mówi prof. Halina Car, dodając, że pełni ona funkcje nawilżające, ale też trawienne oraz chroni organizm przed szkodliwymi robnoustrojami.

– Udało nam się stworzyć preparat, który łączy cztery, pięć właściwości śliny naturalnej. To jest ewenement – dodaje.

– Nasza sztuczna ślina składa się z bazy, którą jest mucyna. Dodatkiem, który nadaje właściwości biofunkcjonalne, głównie w aspekcie biologicznym, są nanocząstki złota – mówi dr inż. Joanna Mystkowska.

– Nowością jest wykorzystanie koloidalnego złota w nanoformie. To nie tylko nadało preparatowi właściwości przeciwdrobnoustrojowe, nie dopuszczając do wzrostu biofilmu, czyli płytki nazębnej, a wręcz ją niszcząc. Złoto niejako za pacjenta dba o higienę jamy ustnej, ale może też wpłynąć na regenerację nabłonka – wyjaśnia dr Katarzyna Niemirowicz.

Preparat nie powoduje zużycia mechanicznych elementów ortodontycznych czy protetycznych, przez co mogą one dłużej służyć pacjentom. Właśnie to zużywanie, jak tłumaczy dr inż. Mystkowska, stanowiło inspirację do prac nad sztuczną śliną, gdy badano tempo i sposób zużywania się elementów protetyki stomatologicznej.

– Przy zaburzeniu wydzielania śliny nie jesteśmy w stanie mówić, jeść, przełykać, obniżone są właściwości trawienne, oczyszczające, reminalizacyjne – mówi dr inż. Mystkowska. Problemy mają też osoby chore na raka, pacjenci z uszkodzonymi śliniankami na skutek ciężkich terapii w onkologii, pacjenci diabetologiczni.

– Stąd liczba osób, którym jest potrzebny preparat sztucznej śliny, jest wzrastająca – dodaje prof. Car. Obecny patent jest trzecim Politechniki Białostockiej związanym ze sztuczną śliną, dwa z nich są wspólne z Uniwersytetem Medycznym. Prace nad sztuczną śliną na tamtejszej politechnice rozpoczęły się10 lat temu.

Źródło: Serwis PAP Nauka w Polsce naukawpolsce.pap.pl, Politechnika Białostocka pb.edu.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Janek Skacowany
    Kwi 24, 2018 - 06:25 AM

    Suchosc jamy ustnej dotyka przede wszystkim tych ktorzy poprzedniego dnia za duzo wypil…..

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.