Lubuskie: 2 tys. zł dla studenta kierunku lekarskiego

Studenci kierunków medycznych z całej Polski mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu woj. lubuskiego. Ten oferuje im stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie w zamian za deklarację podjęcia pracy w regionie.

Pomysł fundowania stypendiów ogłoszono na konferencji prasowej
Foto: Krzysztof Kubasiewicz

Nabór wniosków dotyczących roku akademickiego 2018/19 właśnie rozpoczyna się.

„Będziemy wypłacać po 2 tys. zł miesięcznie studentom kierunków medycznych nie tylko Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale z całej Polski. Po zakończeniu nauki muszą jednak podjąć pracę w naszych lubuskich szpitalach. To warunek otrzymania wsparcia” – powiedziała w środę na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że w tegorocznym budżecie województwa zarezerwowano na ten cel kwotę 900 tys. zł. Zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Mirosława Dulat poinformowała, że z „twardych” danych statystycznych wynika, że w regionie brakuje co najmniej 126 lekarzy wielu specjalności, takich jak:

  • radiologia,
  • choroby wewnętrzne,
  • diabetologia,
  • wszystkie dziedziny pediatrii,
  • choroby płuc,
  • neurologia,
  • laryngologia,
  • anestezjologia,
  • medycyna ratunkowa.

„Lubuskie szpitale czekają na studentów medycyny. Zainteresowanie jest bardzo duże. Jednostki chcą u siebie rezydentów, nawet w systemie pozarezydentalnym, czyli jeżeli nie ma miejsc specjalizacyjnych nadanych przez ministerstwo, to szpitale są gotowe u siebie utworzyć takie miejsca i opłacać je z własnych środków” – powiedziała Dulat. Zgodnie z przyjętym regulaminem, pomoc finansowana może być przyznana studentowi III, IV, V lub VI roku studiów kierunku lekarskiego.

Studenci, którzy nie dopełnią warunków umowy i nie podejmą pracy w lubuskich szpitalach po zakończeniu studiów, będą musieli zwrócić pełną kwotę stypendium. Szczegółowe informacje nt. warunków otrzymania stypendium i lista wymaganych dokumentów znajdą się niebawem w ogłoszeniu o naborze, które 26 kwietnia zostało umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Marcin Rynkiewicz

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.