Prawie wszystko o nowotworach

Krajowy Rejestr Nowotworów powstał nie tylko po to, aby poprawić jakość danych epidemiologicznych o nowotworach złośliwych. Ma również umożliwić prowadzenie nowoczesnych badań epidemiologicznych dzięki wykorzystaniu technologii społeczeństwa informacyjnego.

Foto: onkologia.org.pl

„Głównymi źródłami informacji o chorobach nowotworowych jest dokumentacja medyczna ze szpitali, pracowni diagnostycznych, laboratoriów i przychodni lekarskich, a także akty zgonu. Rejestr nowotworów, w celu zapewnienia kompletności danych, powinien obejmować swym zakresem również kliniki prywatne, lekarzy rodzinnych, hospicja, systemy ubezpieczeń społecznych oraz programy masowych badań diagnostycznych. Dane do rejestru mogą być zgłaszane zarówno przez wymienione instytucje jak i poszczególnych lekarzy” – czytamy na stronie internetowej onkologia.org.pl.

System gromadzi dane o nowych przypadkach nowotworów oraz informacje o kontynuacji leczenia przypadków odnotowanych wcześniej.

Wchodząc na stronę dowiemy się ponadto m.in., czy picie alkoholu przyczynia się do zachorowania na raka oraz dlaczego tak duże znaczenie w profilaktyce antynowotworowej ma właściwa dieta. Znajdziemy tutaj wiele publikacji w języku polskim oraz adresy do zagranicznych baz wiedzy. Na stronie można również skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której szybko odnajdziemy dany typ nowotworu i zapoznamy się z jego charakterystyką.

Niezwykle przydatna jest możliwość samodzielnego tworzenia raportów na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze. Do wyboru są następujące opcje: tabela, wykresy (słupkowy, kołowy i liniowy), piramida wieku i mapa Polski. Ta funkcjonalność jest dostępna pod adresem: onkologia.org.pl/raporty. Wygenerowany raport można pobrać w formacie PDF. Z pewnością ułatwi to analizowanie danych wielu naukowcom, lekarzom, studentom medycyny i innym osobom zainteresowanym tematyką nowotworów.

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.