Wielkopolskie: Chirurgia i anestezjologia jak nowe (foto)

SP ZOZ w Szamotułach (woj. wielkopolskie) oficjalnie zakończył modernizację I oraz III piętra. Po remoncie pierwszej części Oddziału Chirurgicznego oraz otwarciu nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w piątek szpital oddał do użytku drugą część Oddziału Chirurgicznego.

Tego samego dnia szpital zaprezentował również nowe gabinety lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Proces inwestycyjny związany z remontem Oddziału Chirurgicznego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii trwał od marca 2017 r. do maja 2018 r.

W ubiegłym roku prace prowadzone były najpierw na I piętrze na Oddziale Chirurgicznym I. Następnie ekipy budowlane przeniosły się na III piętro szpitala, gdzie przygotowywano pomieszczenia dla nowego OAIT.

Nowe pomieszczenia…

Remont sal, w których wcześniej mieścił się OAIT rozpoczął się na początku stycznia 2018 r. Po zakończeniu modernizacji nowe pomieszczenia zostały przyłączone do funkcjonującego obok Oddziału Chirurgicznego.

Prace budowlane wraz z zakupem urządzeń medycznych i wyposażenia podczas I i II etapu remontu chirurgii kosztowały blisko 900 tys. zł. Ponad 400 tys. zł pochodziło z dotacji od powiatu szamotulskiego, zaś 30 tys. zł podarowała szpitalowi jedna z firm. Połączony oddział ma teraz powierzchnię ok. 600 metrów kwadratowych oraz 37 miejsc dla pacjentów.

Dzięki modernizacji Oddział Chirurgiczny zyskał nowoczesne łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pokój przygotowawczy. Wraz z właśnie oddawaną nową częścią, oddział powiększył się o trzy dodatkowe, klimatyzowane sale – jednoosobową (izolatka), trzyosobową oraz pięcioosobową. Pomieszczenia zostały zmodernizowane zgodnie z nową identyfikacją wizualną szpitala.

– Miło mi zakomunikować, że zakończyliśmy ostatni etap inwestycji obejmujących gruntowną modernizację oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Chirurgicznego. Dotychczas Oddział Chirurgiczny funkcjonował na dwóch piętrach. Na czas remontu III piętra mieszczący się tam Oddział Chirurgiczny II został wyłączony z użytkowania. Nie był to łatwy czas dla naszego personelu i pacjentów, dlatego tym bardziej dziękuję im za cierpliwość. Obecnie oddział w całości będzie funkcjonował na I piętrze. Ułatwi to personelowi transport pacjentów, a lekarzom i pielęgniarkom opiekę nad nimi – opowiadał podczas prezentacji oddziału dyrektor SP ZOZ w Szamotułach Remigiusz Pawelczak.

…i komfortowe łóżka

Znacznie poprawiły się warunki dla pacjentów oraz dla personelu. W ramach prac remontowych został zainstalowany system alarmowania pożarowego, który automatycznie uruchamia się w przypadku wykrycia dymu. Na oddziale pojawiły się również specjalne drzwi przeciwpożarowe, które samoistnie zamykają się w przypadku pożaru, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia.

W nowej części oddziału rozbudowano system przywoławczy dla pacjentów, a nad każdym łóżkiem zamontowane zostały panele gazów medycznych. Wymieniona została instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna. Pojawiło się również energooszczędne oświetlenie ledowe, a także oświetlenie awaryjne na wypadek zaniku napięcia zewnętrznego.

Wraz z modernizacją pomieszczeń, na oddziale zostały również wymienione wszystkie łóżka. Obecnie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych, wygodnych i sterowanych elektronicznie łóżek. Zakup sprzętu rozłożony był na dwa etapy. Pod koniec ubiegłego roku szpital zakupił 24 nowoczesne łóżka o wartości ok. 135 tys. zł. Z kolei na początku maja 2018 r. oddział wzbogacił się o dodatkowe 13 łóżek za ponad 73 tys. zł.

„Wieczorynka” w nowej lokalizacji

W ostatnich tygodniach Szpital Powiatowy w Szamotułach przeprowadził również modernizację pomieszczeń po dawnych poradniach specjalistycznych. Zostały tutaj przeniesione gabinety lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

– W miejscu dawnych poradni od marca funkcjonuje już gabinet lekarza rodzinnego oraz medycyna pracy. Teraz chcemy, by swoje gabinety mieli tutaj również lekarze tzw. wieczorynki. Nowa lokalizacja będzie bardziej przestronna i komfortowa dla pacjentów. Do poczekalni będzie można wejść zarówno od strony parkingu szpitalnego, jak i z korytarzy szpitalnych – mówił dyrektor Remigiusz Pawelczak.

Lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej rozpoczęli przyjmowanie pacjentów w nowych gabinetach w poniedziałek.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.