Lista leków refundowanych – co się zmieniło?

Na obowiązującą od 1 maja 2014 roku listę refundacyjną trafił m.in. pozakonazol – lek stosowany w profilaktyce i leczeniu inwazyjnych zakażeń grzybiczych. W dokumencie po raz kolejny nie zostały jednak uwzględnione innowacyjne leki z grupy analogów GLP-1.

Foto: imageworld.pl

Pozakonazol może być podawany pacjentom po przeszczepieniu szpiku (refundacja apteczna, odpłatność ryczałtowa). Jest on także refundowany w zakresie leków stosowanych w ramach chemioterapii w zapobieganiu inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym, którzy otrzymują chemioterapię mogącą powodować długotrwałą neutropenię.

Lista refundacyjna została wzbogacona także o kilka innych pozycji, a kilkadziesiąt kolejnych zostało z niej usuniętych (szczegóły dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia).

„Tak” dla bosentanu

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii, refundacją zostanie objęty nie tylko pierwszy odpowiednik leku zawierającego bosentan (1 kod EAN), ale również kolejne leki zawierające następujące substancje czynne:

  • kwas zoledronowy (1 kod EAN),
  • bikalutamid (1 kod EAN),
  • kapecytabinę (12 kodów EAN),
  • cyspaltynę (2 kody EAN),
  • interferon beta-1a (1 kod EAN),
  • irinotekan (2 kody EAN).

Cukrzycy bez wsparcia

Na liście w dalszym ciągu zabrakło miejsca dla innowacyjnych leków z grupy analogów GLP-1, które realizują wszystkie cele leczenia cukrzycy określone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Pozwalają one również kontrolować rozwój powikłań groźnych dla życia i zdrowia.

Jeden z tych leków posiada pozytywną rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych (Rekomendacja nr 129/2013 z dnia 23 września 2013 roku). Poparcie dla jego refundacji wyrażali lekarze diabetolodzy, liczne autorytety medyczne oraz największe organizacje pacjentów.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.