XVI Wystawa Malarstwa Lekarzy (foto)

Od siedemnastu lat Klub Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi prezentuje dokonania malarskie lekarzy i lekarzy dentystów. Na tegorocznej wystawie, której wernisaż odbył się 20 maja, zaprezentowano 96 obrazów 54 autorów. Wśród nich 35 lekarzy i 19 lekarzy dentystów.

Foto: Sławomir Grzanek

Dominują panie, ich przedstawicielek było 41. Oglądać można dzieła lekarzy z 23 miast. Najwięcej z Łodzi i Poznania (po 11 osób), a także z Warszawy (8 autorów). Pozostałe miejscowości to: Gdańsk, Kielce, Płock, Kraków, Szczecin, Olsztyn, Złotoryja, Środa Wielkopolska, Pasym, Janów Lubuski, Gniezno, Aleksandrów Łódzki, Zduńska Wola, Rybnik, Międzyrzec Podlaski, Ostrów Wielkopolski, Puszczykowo, Swędów, Tuszyn, Pabianice i Marki.

Wyjątkowo bogata jest w tym roku paleta stosowanych technik: olej, akryl, pastel, akwarela, ołówek, tusz, a także technika mieszana i komputerowa. Komisja Konkursowa Jury, składająca się z profesorów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w osobach – Andrzej Gieraga przewodniczący Jury oraz członkowie Bogumił Łukaszewski i Henryk Hoffman – główną nagrodę, Złotą Paletę, przyznała Mieczysławowi Chruścielowi, ginekologowi ze Szczecina, osobie doskonale znanej wśród malujących doktorów i w całym środowisku lekarskim jako wybitnego portrecistę. Nagrodzono zestaw: „Portret Doktora Mieczysława Brykczyńskiego” i „Portret Matki”, Srebrna Paleta powędrowała do Tadeusza Wolskiego, lekarza anestezjologa i internisty z Marek, za obrazy „Włodzimierz Cerański lekarz-artysta ” oraz „Amalfi”.

Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Lesiak, chirurg z Łodzi, za „Audiofil – portret Arka Łysienia” i „Różę”. Przyznano także cztery wyróżnienia: Romualdowi Bladowskiemu, Andrzejowi Frasiowi, Annie Grzybowskiej i Krystynie Kępińskiej. Eklektyczne wnętrza Klubu Lekarza były wypełnione po brzegi. Według szacunków wernisaż obejrzało ponad 150 osób. O gustach się nie dyskutuje. Poziom prac był bardzo zróżnicowany, od całkowicie amatorskich, malowanych ręką początkującego malarza, po profesjonalne, jak dra Chruściela. Z całym szacunkiem dla nagrodzonych obrazów i ich autorów, na mnie największe wrażenie zrobiły obrazy: Romualda Bladowskiego „Fałszywe odbicie” (i nie byłem w tej opinii odosobniony) oraz „Przy brzegu” Alicji Naruszewicz-Petrenko. Warto tę wystawę zobaczyć. Zapraszamy za rok, w ostatnią niedzielę maja.

Ryszard Golański

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.