Dobra passa polskich kardiologów. Dr Kotłowski na czele komisji EAPCI

Tak jak pisaliśmy kilka tygodni temu, najwyższe stanowisko w Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI ESC) objął prof. dr hab. Dariusz Dudek. Kilka godzin temu okazało się, że przewodniczącym Komisji ds. Komunikacji i Mediów Społecznościowych EAPCI ESC został dr Łukasz Kołtowski.

Dr Łukasz Kołtowski

W czwartek, 21 czerwca, w siedzibie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sophia-Antipolis we Francji oficjalnie przyznano nominacje nowym członkom zarządu EAPCI ESC na kadencję 2018-2020.

Jednym z nich stał się dr Łukasz Kołtowski, na co dzień lekarz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracujący w Klinice Kardiologii kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego.

Prof. Andreas Baumbach, prezydent Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych, powierzył dr. Kołtowskiemu kierownictwo nad komisją odpowiedzialną za komunikację i media społecznościowe, na którą składa się międzynarodowa grupa ekspertów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec czy Włoch.

Tym samym nowo mianowany przewodniczący będzie pierwszym reprezentantem kraju na tym stanowisku, a zarazem najmłodszym Polakiem, który objął funkcję członka zarządu EAPCI Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dr Łukasz Kołtowski to kardiolog, który doświadczenie zdobywał m.in. w oksfordzkim John Radcliffe Hospital, Royal Surrey Hospital w Guildford czy Agencji Ochrony Zdrowia Wielkiej Brytanii. Wykształcenie medyczne rozbudował również o przygotowanie biznesowe, uzyskując dyplom z zarządzania i marketingu. Od 2009 roku jest pracownikiem I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pnąc się po szczeblach kariery w strukturach prestiżowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W latach 2014-2018 dołączył do zarządu europejskiego pionu Młodych Kardiologów Inwazyjnych, gdzie odpowiadając za aktywność w mediach społecznościowych trzykrotnie zwiększył liczbę jej członków. W tym samym okresie pełnił funkcję członka zarządu Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nowo powołany przewodniczący będzie odpowiedzialny za kierunek komunikacji specjalistycznej wiedzy, którą komisja przekazuje dwutorowo – zarówno samym zrzeszonym kardiologom, jak i zainteresowanym dziedziną pacjentom. Za pośrednictwem social mediów zgromadzona wokół EAPCI społeczność otrzymuje informacje o najważniejszych aktywnościach naukowych, nowych odkryciach, wynikach przełomowych badań i projektów czy stanowiskach członków organizacji w bieżących sprawach.

– Wierzę, że naszą rolą jest przybliżenie świata nauki wszystkim otwartym na nową wiedzę i doświadczenia. Chciałbym, aby pod moim przewodnictwem komisja była pionierem w nowoczesnych formach komunikacji w czasie rzeczywistym, w tym bezpośrednio z miejsc gdzie tworzy się naukę oraz live cases, czyli transmitowanych na żywo relacji z zabiegów w kanałach social media. Dla medyków, którzy nie mają możliwości uczestnictwa w danym wydarzeniu, to szansa nie tylko na zdobycie nowej wiedzy, ale także na aktywny udział w dyskusji. W tym zakresie sięgamy po Virtual Reality i 360-video live-streaming – tłumaczy dr Łukasz Kołtowski.

Zdaniem dr. Kołtowskiego właśnie w budowaniu cyfrowej, zaangażowanej społeczności tkwi ogromny potencjał kardiologii interwencyjnej. Dla organizacji takich jak Europejska Asocjacja Interwencji Sercowo-Naczyniowych to nie tylko skuteczny model współdzielenia wiedzy, ale również kosztowo-efektywny. Przewodniczący Komisji ds. Komunikacji i Mediów Społecznościowych jest przekonany, że to właśnie w social media spotykają się potrzeby wszystkich grup – organizatorów, lekarzy i pacjentów.

– Nowe technologie są odpowiedzią na to, jak szybko zmienia się dzisiaj świat nauki, w tym właśnie kardiologii. Na tradycyjny sposób – a więc książki, artykuły czy monogramy – nie mamy już czasu, musimy więc komunikować się szybko, precyzyjnie i bezpośrednio. Ponadto żyjemy w czasie przesytu informacji, musimy je więc starannie selekcjonować. Konieczne jest jednak dostosowanie języka wypowiedzi do odbiorcy przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej formy przekazu – podsumowuje dr Kołtowski.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.