20 kwietnia 2024

Konkurs na badanie kobiet w ciąży

Ważne ogłoszenie dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Ruszył konkurs otwarty na realizatorów „Pilotażowego Programu badania kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV”. Jednostki, które wejdą we współpracę, otrzymają gratyfikację za rekrutację pacjentek i wykonanie pobrania krwi.

Foto: testhcv.pzh.gov.pl

Głównym celem programu jest stworzenie podstaw do zaplanowania długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV w Polsce. Dzięki jego realizacji kobiety ciężarne będą mogły bezpłatnie wziąć udział w badaniu i otrzymają wynik badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby C. Szczegóły konkursu i wymagane dokumenty znajdują się na stronach: testhcv.pzh.gov.pl i pzh.gov.pl.

Konkurs otwarty na realizację pobrań krwi od kobiet w ciąży odbywa się w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który jest koordynowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.

Program badania kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV wpisuje się swoimi założeniami m.in. w Strategię Rozwoju Ochrony Zdrowia w Polsce na lata 2007-2013, Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015 oraz w Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-2013. Ten ostatni określa priorytety i obszary wykorzystania oraz system wdrażania funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności w ramach budżetu Wspólnoty na lata 2007-2013.

HCV przenosi się poprzez uszkodzenie ciągłości tkanek i może być przenoszony także z matki na dziecko.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych światowych zagrożeń epidemicznych. Ze względu na wieloletni bezobjawowy przebieg zakażenia HCV, chorobę określono mianem „wirusowej bomby zegarowej” lub „cichej epidemii”. Choroba budzi ogromny niepokój środowisk medycznych.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na świecie zakażonych jest co najmniej 170 mln ludzi, co stanowi 2,2-3 proc. populacji światowej. Rozpowszechnienie zakażeń HCV na świecie jest silnie zróżnicowane geograficznie – waha się od poniżej 0,1 proc. (Skandynawia) do ponad 20 proc. (Egipt), a w regionie europejskim wynosi średnio 1,1-1,3 proc.

Wirus HCV może przenosić się drogą wertykalną. Ryzyko transmisji HCV z matki na dziecko szacuje się średnio na 5 proc., a w przypadku współistniejącego zakażenia HIV nawet na 15-20 proc.

W Polsce rozpowszechnienie aktywnych zakażeń HCV szacuje się na 0,6 proc. W skali kraju odpowiada ok. 230 tys. osób zakażonych wirusem HCV, co sytuuje Polskę wśród krajów europejskich o średnim współczynniku rozpowszechnienia tego wirusa.

Źródło: NIZP-PZH