Szukamy eksponatów do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Rybniku

W związku z powstającym Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Rybniku i przyjętym projektem jego organizacji, pojawiła się potrzeba pozyskania eksponatów.

Luke Fildes, Lekarz, 1891

Muzeum powstanie w specjalnie zaadoptowanych pomieszczeniach pod ekspozycje, ulokowanych w zabytkowym kompleksie szpitalnym „Juliusz”, w budynku „Rafał”. Otwarcie planowane jest na przełomie 2019/2020 roku.

Poniżej lista stanowisk ekspozycyjnych, do których Agencja Adventure Multimedialne Muzea – autor projektu wystawy, poszukuje przedmiotów:

1. Gablota w holu szpitalnym (dosyć ogólna tematycznie gablota, będąca wstępem do dalszych działów, chcielibyśmy pokazać to, co przez pacjentów jest powszechnie kojarzone ze szpitalem, (np. dawna dokumentacja pacjentów – karty pacjentów wiszące przy łóżkach, stroje lekarzy i pielęgniarek, stare tabliczki z nazwami działów, itd.).

2. Okulistyka (np. tablica optometryczna Stellena, stare okulary, wszelkiego rodzaju przyrządy do badania wzroku, itd.).

3. Otolaryngologia (np. lustro laryngologiczne, zestaw wziernikowania ucha, kamertony laryngologiczne, itp.).

4. Ginekologia i położnictwo.

5. Kardiologia (np. sztuczny rozrusznik serca, itp.).

6. Diagnostyka (np. karty badań, strzykawki, itd.).

Do tych działów poszukujemy raczej małych lub średnich eksponatów – interesują nas przedmioty służące medycynie oraz zdjęcia. Ponieważ gabloty są wstawiane do przestrzeni centrum nauki i mają jedynie świadczyć o drodze, którą przeszły nauki medyczne – nie precyzujemy epoki historycznej, a tematyka poszukiwań jest obszerna.

7. Apteka z początku XX wieku.

8. Sala operacyjna lat 70.

Do powyższych ekspozycji potrzebujemy pełnego wyposażenia ze wszystkimi meblami, oświetleniem i przyrządami. Sala operacyjna musi nawiązywać do innowacyjnych sposobów operowania (z lat 70.), które rozwinęły się na Śląsku i zasłynęły na całą Polskę. Chcemy przedstawić chirurgię nowoczesną i pionierską, która charakteryzuje lata 70. ubiegłego wieku.

Jeżeli jesteście Państwo w posiadaniu eksponatów poszukiwanych przez autorów i chcielibyście je przekazać do zasobów powstającego Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, prosimy o kontakt z agencją Adventure Multimedialne Muzea: Daria Laskowska, tel. (32) 706 11 56; e-mail: d.laskowska.adventure@gmail.com.

Niezależnie od powyższego Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej nadal poszukuje i gromadzi pamiątki po lekarzach, dzięki którym Górny Śląsk zasłynął w świecie medycznym. Zależy nam na zdjęciach, rękopisach, dokumentach wraz ze zgodą na publikację wizerunku oraz danych osobowych (zdjęć nie musimy pozyskiwać fizycznie, wystarczą wysokiej jakości pliki). Oczekujemy m.in. pamiątek związanych z ważnymi wydarzeniami, jak powstanie Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny) czy Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach (obecnie Śląskiej Izby Lekarskiej).

W sprawie powyższych pamiątek prosimy o kontakt: Katarzyna B. Fulbiszewska, tel. (32) 60 44 263, e-mail: odh@izba-lekarska.org.pl.

Jacek Kozakiewicz
Przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.