Minimalne płace dla dyspozytorów, sanitariuszy i sekretarek medycznych?

Wprawdzie trwają tzw. wakacje sejmowe, a najbliższe posiedzenie Sejmu zostało zaplanowane dopiero na 11 września, ale na Wiejską trafiają nowe propozycje legislacyjne. Kilka z nich niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę.

Foto: archiwum Sejmu RP

Prezydent RP proponuje nadanie statusu weterana większej niż dotychczas liczbie uczestników zagranicznych misji i kontyngentów. Z kolei projekty Rady Ministrów zakładają lepszą ochronę rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i ułatwiają działalność hodowcom z obszarów objętych ASF. Rząd Mateusza Morawieckiego chce też, aby podwyżki w ochronie zdrowia objęły pracowników wykonujących zawody niemedyczne.

Dzięki rozwiązaniom zawartym w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, status weterana będzie mogło uzyskać więcej osób służących w misjach i kontyngentach poza granicami kraju. Obecnie weteranami nie mogą zostać osoby, które brały udział w misjach trwających krócej niż 60 dni, nawet jeśli uczestniczyły w nich kilkukrotnie. Po zmianie przepisów status weterana będzie przysługiwał także osobom uczestniczącym w misjach krótszych niż 60 dni, jeśli w sumie ich udział w działaniach poza granicami Polski trwał co najmniej 90 dni.

Ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności jest celem rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Rolnicy będą mogli zgłaszać zawiadomienia o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niezależnie od wysokości obrotów. Zapewniona zostanie także anonimowość takiego zgłoszenia.

Rada Ministrów w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) proponuje ułatwienia w sprzedaży wolnych od wirusa świń przez rolników z obszarów objętych ograniczeniami. Łatwiejsze ma być także zagospodarowanie mięsa zdrowych świń z obszarów, na których występują największe problemy ze zbytem.

Gwarancjami minimalnych płac w ochronie zdrowia mogą zostać tzw. pracownicy niemedyczni (np. dyspozytorzy medyczni, opiekuni medyczni, sanitariusze szpitalni, sekretarki medyczne). Zostaną dzięki temu zrównani z pracownikami medycznymi, którym już wcześniej zagwarantowano stopniowe podwyżki płac. Rządowy projekt przewiduje, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla tej grupy zawodowej nie będzie mogło być niższe niż 2664 zł brutto od końca 2021 r.

Źródło: Sejm RP

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  ja
  Sie 21, 2018 - 12:00 AM

  Dyspozytor medyczny jest pracownikiem niemedycznym?

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Sekretarka
   Sie 24, 2018 - 11:28 PM

   Sekretarka medyczna na Oddziale jest również zawodem niemedycznym. Tyle gadali i obiecywali i jak zwykle nas wydymali! Niech pracują w medycynie tylko lekarze i pielęgniarki!

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.