Premier Morawiecki: Polska sfinansowała służbę zdrowia bogatym krajom

– Polska sfinansowała służbę zdrowia bogatym krajom – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie rozpoczął jedną z dyskusji w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”.

Foto: Mariusz Tomczak

W czasie panelu „Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego” Prezes Rady Ministrów podkreślił szczególne podejście swojego rządu do spraw związanych z ochroną zdrowia.

– Służba zdrowia jest wielkim wyzwaniem dla państwa polskiego, dla budżetu i dla każdej formacji politycznej. My tę rękawice podjęliśmy bardzo odważnie. Służba zdrowia jest i będzie dla nas priorytetem – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że obecny rząd wpisał do ustawy minimalny odsetek PKB wydatków na publiczną służbę zdrowia. – To zmiana rewolucyjna – ocenił Mateusz Morawiecki, dodając, że jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydatkowano niespełna 4 proc. PKB (zgodnie z tzw. ustawą 6 procent w 2019 r. na ten cel przeznaczone zostanie 4,86 proc. PKB).

Premier powiedział, że po 1989 roku od 20 do 30 tys. lekarzy opuściło Polskę. – Popatrzmy na to od strony rachunku ekonomicznego. Żeby wykształcić lekarza różnych specjalizacji państwo ponosi koszt od 500 tys. zł do 1 mln zł. Jak pomnożymy przez milion 30 tys. czy 25 tys. lekarzy, to wychodzi 25 mld zł. To oznacza, że Polska, kraj na dorobku, sfinansowała służbę zdrowia bogatym krajom – powiedział Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę na to, że jeszcze kilka lat temu w systemie stacjonarnym w uczelniach medycznych kształciło się 3 tys. studentów, a obecnie ich liczba wzrosła do 4,7 tys.

Zdaniem premiera rząd PiS zapoczątkował „podstawowy, żmudny, pozytywistyczny plan” w ochronie zdrowia. Zapowiedział informatyczną rewolucję w służbie zdrowia. – Od grudnia tego roku będą wystawiane e-recepty, wkrótce potem elektroniczne zwolnienia i elektroniczne skierowania. Wszystko po to, żeby unikać nadużyć i nieprawidłowości – mówił Morawiecki. Jego zdaniem w służbie zdrowia – podobnie jak w przypadku podatków – też jest „dziura”, które można odzyskać dla budżetu.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” jest częścią IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego. W objętym patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską” Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

Więcej o Forum Ekonomicznym i Forum Ochrony Zdrowia tutaj.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    MM
    Wrz 06, 2018 - 06:53 AM

    Polska sfinansowała służbę budowlaną bogatym krajom zachodu. Ilu jeszcze doświadczonych fachowców wyjedzie zanim rząd coś z tym zrobi? A terminy już mają na 2 lata do przodu…

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.