Teraz czas na innowacje. Powstanie Agencja Badań Medycznych

O tym, że Polska musi inwestować w innowacyjne technologie w medycynie i ochronie zdrowia, szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski przekonywał w trakcie jednej z sesji debaty „Wspólnie dla Zdrowia” podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

 

Foto: Mariusz Tomczak

Zdaniem ministra zdrowia innowacje miały ogromny wpływ na wydłużenie długości życia i przeżywalności pacjentów od lat 60. ubiegłego wieku do 2000 roku.

– Niestety, prozdrowotne zachowania pogorszyły się, ilość chorób cywilizacyjnych wzrosła, natomiast działania terapeutyczne i innowacyjne spowodowały skok jakościowy, wręcz rewolucyjny, głównie chodzi o interwencje ostre, ale także farmakologię. Teraz wracamy do etapu, gdy poprzez leki innowacyjne, biologiczne, będziemy mieli kolejny cykl bumu – powiedział Łukasz Szumowski.

– Obszar R&D jest kluczowy, bo napędza gospodarkę, ale jest istotny także pod względem bezpieczeństwa pacjentów. Jeżeli na terenie kraju mamy firmy, które wynajdują i produkują te nowoczesne leki, to rzadziej się zdarza sytuacja, gdy mamy braki czy – jak choćby ostatnio ze środkami osoczopochodnymi – niedobory dostępności do środków terapeutycznych – wskazał minister zdrowia.

Dodał, że cieszy się z tego, że w rozwój innowacyjnych produktów zaangażowane są polskie firmy. – To są bardzo dobre sygnały – ocenił. – Mamy kapitał, potencjał, dobre warunki do inwestycji, dobrych naukowców, dobrych badaczy. Niedługo powołamy Agencję Badań Medycznych, która będzie mogła implementować i sprawdzać pomysły badaczy w realnym świecie. To składa się na dobrą atmosferę do przenoszenia inwestycji w Polsce – podkreślił minister Łukasz Szumowski w Krynicy.

Innowacjami są nie tylko nowoczesne, coraz bardziej skuteczne leki, ale również m.in. nowe technologie z zakresu informatyki. Zdaniem ministra zdrowia, chcąc płacić za efekt leczenia, w sektorze ochrony zdrowia potrzebna jest daleko posunięta informatyzacja. To dzięki nowoczesnym narzędziom będzie można ocenić rzeczywiste efekty leczenia i bardziej efektywnie kierować pieniądze na ochronę zdrowia.

– Inwestycja w zdrowie powoduje zwrot zainwestowanych środków poprzez spadek absencji w pracy, spadek kosztów pośrednich, spadek kosztów opieki socjalnej. To są konkretne liczby, konkretne pieniądze – podkreślił minister Szumowski, dodając, że dzięki wymianie bazy danych między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Narodowym Funduszem Zdrowia można już to zaobserwować w praktyce.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” jest częścią IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego. W objętym patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską” Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

Więcej o Forum Ekonomicznym i Forum Ochrony Zdrowia tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.