Prosto z Krynicy: Wiemy, który rejestr medyczny będzie pierwszy

Ważna informacja nie tylko dla pacjentów onkologicznych: będą środki na rejestry medyczne. – Jako pierwszy powstanie rejestr onkologiczny – zapowiedział prezes NFZ Andrzej Jacyna w środę w czasie IX Forum Ochrony Zdrowia organizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy
Foto: Mariusz Tomczak

Rejestry medyczne służą monitorowaniu jakości i efektywności opieki. Dzięki nim można przekonać się, jakie wyniki leczenia osiągane są w poszczególnych ośrodkach oraz monitorować zgodność leczenia z obowiązującymi standardami.

Wskazuje się ponadto, że dzięki ich wprowadzeniu możliwe byłoby powiązanie finansowania z uzyskiwanym efektem zdrowotnym u chorego, w zależności od tego, na którym etapie choroby rozpoczął leczenie. Obecnie system w dużej mierze opiera się o finansowanie za świadczenie, gdzie większe środki służą realizacji większej liczby świadczeń, niezależnie od efektu klinicznego dla chorego.

Powstanie rejestrów medycznych może diametralnie zmienić tę sytuację. – Mamy sygnał, że w budżecie ministerstwa ta pozycja, „wyparowała”, przynajmniej chwilowo. Ponieważ ustawa przewidziała takie zadanie dla NFZ, to znajdziemy miejsce w planie finansowym i będziemy mieli pieniądze do wydania w tym zakresie i wydamy je zgodnie z ustawą – poinformował prezes NFZ Andrzej Jacyna w czasie jednej z wieczornych dyskusji panelowych w Krynicy.

– Będziemy to zadanie realizować. W pierwszej kolejności myślę o uporządkowaniu sytuacji w onkologii, gdzie jest krajowy rejestr chorób nowotworowych, ale jego jakość jest dyskusyjna, i – poza jednym przykładem – nie mamy rejestrów narządowych – podkreślił Andrzej Jacyna. Szef NFZ dodał, że prowadzenie rejestrów znajduje się od wśród zadań publicznego płatnika.

Na finansowy aspekt braku rejestrów medycznych zwrócił uwagę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. – Ograniczeniem w alokacji jest dyskutowany od dawna brak rejestrów. Jeżeli nie wyposażymy się w kompleksowe funkcjonalne rejestry medyczne to ciężko nam będzie podjąć decyzję, w co warto inwestować. Musimy zintensyfikować prace w zakresie rejestrów medycznych – zapowiedział wiceszef resortu zdrowia.

O rejestrach zrobiło się kolejny raz głośno tuż przed rozpoczęciem Forum Ekonomicznego w Krynicy, kiedy organizacje pacjentów onkologicznych zaapelowały do minister finansów Teresy Czerwińskiej o wygospodarowanie środków na ten cel. Apel poparł Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. – Działanie systemu rejestrów medycznych stanowi podstawę do wykorzystania przeznaczonych na leczenie środków finansowych w sposób najbardziej efektywny i racjonalny, przynoszący wymierne korzyści zdrowotne pacjentom – podkreślił RPP.

IX Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego, jest objęte patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską”. W Forum Ochrony Zdrowia uczestniczą m.in. eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

Więcej o Forum Ochrony Zdrowia tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.